Soğuk Havalar Dolayısıyla Yaşayabileceğiniz Hastalıklar Nelerdir?

23 Ocak 2022

Soğuk Havalar Dolayısıyla Yaşayabileceğiniz Hastalıklar Nelerdir?

Soğuk havaların yaşanması ile birlikte havalara bağlı olarak yaşanabilecek hastalık türlerinde de farklılaşmalar olabilmektedir. Peki soğuk havalar dolayısıyla yaşayabileceğiniz hastalıklar nelerdir? Bu sorunun cevabını sizler için yazımız detayında bulabilirsiniz.

  • Grip : Soğuk havalarda en sık yaşanan hastalıklardan birisi de çabuk bulaşabilen grip hastalığıdır. Burun akıntısı, ateş, öksürük ve boğaz ağrısı şeklinde kendini gösterebilen grip hastalığı istirahat, iyi beslenme ile atlatılabilmektedir. Geçirilen ağır grip vakalarında ise mutlaka uzman bir doktora muayene olunmasında fayda bulunmaktadır.
  • Zatürre: Soğuk havalarda genellikle üst solunum yolları rahatsızlıklarının akabinde iyileşmenin tam olarak sağlanamadığı vakalarda zatürre oluşumlarına sebebiyet verebilmektedir. Zatürre hastalığını oluşturan virüsün çok fazla hastalığın tetikleyicisi olduğundan mutlaka zamanında tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın en önemli belirtilerinden biri şiddetli ve balgamlı öksürük ile birlikte yüksek ateş görülmesidir.
  • Orta Kulak İltihabı: Soğuk havaların neden olduğu enfeksiyonel hastalıkların yol açtığı orta kulak iltihabı hastalığı belirtileri ateş , kulak ağrısı ve işitme problemleri ile kendini belli ediyor. Çocuklarda da oldukça sık rastlanan bu durum tedavi edilmez ise daha ciddi problemlere yola açabileceğinden mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekiyor.
  • Boğaz enfeksiyonları: Bu hastalık diğer adı ile faranjit ateş, yutkunma problemleri, öksürük, baş ve boğaz ağrısı gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. En sık soğuk havalarda rastlanılan bu hastalık bazı durumlarda Beta enfeksiyonu ile birleşmekte olup bu durumda antibitiyotik kullanımı gerektirmektedir.Bunun için de mutlaka uzman bir hekim görüşüne başvurulmalıdır.
  • Bronşit: Akciğerlerin viris ve bakteriler tarafından iltihaplanması ile birlikte kendini gösteren bronşit hastalığı tedavi edilmez ise ileri derecede zatürre vakalarına sebebiyet verebiliyor. Bronşit belirtilerinden en belirgin olanı hırıltı bir şekilde nefes alıp vermek olup bununla birlikte görülen öksürüktür.
  • Astım : Soğuk havalarda Koah hastaları için de tetikleyici dönemleri oluşturuyor. Özellikle artan hava kirliliği ile birlikte soluk alıp vermede güçlük yaşayabilen hastaların bu dönemlerde daha dikkatli bir şekilde dışarıya çıkmaları öneriliyor.
  • Yüz felci: Soğuk havaların en fazla etkisi nadir olarak görülse de yüz felci şeklinde olabilmektedir. Özellikle soğuk havalarda sürekli dışarı olması gereken kişilerin yüzlerini koruyucu maskelerle koruması önerilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...