Spor ve Sağlıklı Yaşam

2 Ekim 2021

Spor ile sağlıklı yaşam mümkünken sağlıklı yaşam için spor tartışmasız olarak zorunluluk haline gelmiştir. Günlük yaşantımızda en çok yaptığımız aktivitelerden biri olan spor gündelik hayatımızda maruz kaldığımız stresi de bedenimizden uzaklaştırıyor. Sporun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Stresi azaltmak
  • Mutluluğu artırmak ve yapılan işe odaklanmayı sağlamak
  • Vücudumuzu ve beynimizi zihinde hissetmeyi sağlamak
  • Kendimize olan inancımızı artırarak özgüven gelişimimizi artırmak
  • Beslenmemizi düzenleyerek iştah problemi çekenler için iştahı artırıp düzenlemek
  • Günlük enerjimizi artırıp yaşam standartlarımızı yükseltmek,

Sporun sağladığı yararlar bu şekilde sıralanırken sporu kilo vermek ve daha fit olmak için de bir araç olarak kullanan bireyler vardır.  Bu etken de sporun önemini ve kişiye sağladığı faydaların bir diğer maddesidir.

Günün Hangi Saatinde Spor Yapılırsa Daha Çok Verim Alınır?

Elbette ki sağlıklı yaşam için spor yapmak önemli bir husus iken sporu hangi saat dilimlerinde yaptığınız da bir o kadar önemlidir. Günlük rutininize sporu dahil etmek istiyorsanız kendinize bir program belirlemelisiniz. Gün içinde uygunluk durumunuza göre değil planladığınız saat dilimlerinde sporunuzu yapmalısınız. Bu plan ise her gün yaklaşık olarak aynı saat dilimlerine denk gelmelidir. Egzersizler; sabah egzersizleri, öğleden sonra egzersizleri ve akşam egzersizleri olarak 3 kısma ayrılmaktadır. 3'ünün de kendi içinde avantajları vardır. Bu farklılıkların tümü insan bedeni için yararlı olan farklılardır. Günlük müsaitlik durumuna göre tercih edeceğiniz program size bağlıdır. Yapılan araştırmalara göre egzersiz ve spor yapmak için en iyi zaman dilimi sabah saatlerindedir. Buradaki fayda maksimum marjinal faydayı oluşturmaktadır. Zaman içerisinde en iyi sonuca ulaşmayı zihinsel ve fiziksel faydayı artırır. Bu noktada alışkanlık içinde en iyi zamanın sabah saatlerinde olduğunun vurgusu dikkat çekse de önemli olan egzersizi gerçekleştirmektir. Sizin yapmanız gereken şey size uyan bir zaman dilimini bulmak ve buna uygun program hazırlamaktır. Çalışan ve saat sıkıntısı yaşayan bireylerin genellikle akşam programlarını tercih edildiği görülmektedir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise sabah, öğlen veya akşam fark etmeksizin programınızı düzenli olarak uygulamanızdır. Örneğin öğleden sonra programını tercih etmiş iseniz uyguladığınız program da her zaman öğleden sonraları devam etmelisiniz. Böylelikle vücudunuz o programa ayak uydurur ve bunu alışkanlık haline dönüştürmüş olursunuz. Bir plan dahilinde gitmek günün o saatlerinde spor yapacağınızı bilmek sizi daha planlı bir bireye de dönüştürmüş olacaktır. Bu günlük motivasyonunuzu artırırken spora verdiğiniz önemin de ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...