Stream Servisleri Nelerdir?

18 Haziran 2022

Stream Servisleri Nelerdir?

Son yıllar da streaming  platformları hayatımızda önemli bir yer tutmakta, bunların başında da Netflix gelmekte. Netflix bu platformlar arasında en çok aboneye sahip kuruluş ancak streaming platformları sadece Netflix ile sınırlı değil. Son yıllar da pek çok medya şirketi de kendi platformlarını oluşturdu, özellikle Amerika'da  yayın yapan bazı kuruluşlar günümüzde ülkemizde ve dünyada  faaliyet göstermeye başladı ya da yakın zamanda başlayacak. Bunlardan belki de en çok bekleneni Disney Plus, dünyanın en büyük şirketlerinden olan Disney de elinde ki markaları ve yeni orijinal içeriklerini bu platform üzerinden izleyici ile buluşturmak istiyor. Başka bir Amerikalı medya kuruluşu olan HBO, HBO Max adlı platformunu yakın tarihte Amerika dışında ki izleyicilerle buluşturmak için çalışmalara başladı.  

Dünyanın en büyük şirketi olan Amazon'nun da kendi streaming platformu bulunmakta, Amazon Prime adlı bu platform da ülkemizde kullanıma sunulmuş bulunmakta.  Bazı teknoloji firmaları kendi ürünleri üzerinden bu tarz hizmetleri sunmakta,  Apple'da bu şirketlerin başında geliyor, kendi teknoloji ailesine sahip olan Apple, Apple TV+ ile Netflix'in alternatiflerinden biri olarak hizmet vermekte. 

Ülkemizde Hizmet Veren Streaming Servisleri


 Ülkemizde de Netflix'in alternatifi olan platformlar bulunmakta, Blu TV 2015 yılında yayın hayatına başlayarak Türkiyenin ilk streaming platformu olma özelliğini  taşıyor, Netflix'ten önce Türkiye'ye hizmet veren firma hala aktif bir şekilde yayınlarına devam etmekte. Puhutv'de  ücretli içerikle sunmadan aldığı reklam gelirleriyle   yayın yaşamını sürdüren  bir diğer platform, Ülkemizde nispeten yeni hizmet veren diğer 2 kuruluşta Gain ve Exxen. Acun Medya'nıın streaming platformu olan Exxen kısa sürede yüksek bir takipçi kitlesine ulaşmış olup, spor müsabakalarının yayın haklarını alarak diğer platformlardan ayrı olarak canlı yayınları da stremaing servisi üzerinden izleyici ile buluşturmakta.
Streaming servisleri sadece Amerikan şirketlerinden ibaret de değil, Çinli streaming platformları olan Tencent Video ve İQIYI'de ülkemizde ulaşıma kapalı olsalar da dünya da yüksek kullanıcı oranlara sahip olan platformlar, dünya da faliyet gösteren daha pek çok streaming platformu bulunmakta ancak bunların pek çoğu ülkemize hizmet vermemekte. Gittikçe daha popüler hale gelen streaming servislerine ülkemizde ve dünyada pek çok firmanın daha katılacağına kesin gözüyle bakılıyor. 
   

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ACEM PİLAVI

11 Haziran 2023

Acem pilavı tarifi için gerekli malzemeler: 2 su bardağı pirinç 1 adet orta boy soğan...

KAKAOLU KEK TARİFİ

21 Haziran 2023

İşte size lezzetli bir kakaolu kek tarifi:Malzemeler: 3 adet yumurta 1 su bardağı to...

Taksirli Suç Ne Demektir? Taksirli Suçlar Hangileridir?

29 Aralık 2021

Taksirli Suç Ne Demektir? Taksirli Suçlar Hangileridir?Taksirli suçlar; objektif bir şekilde...