Suya Alerjisi Olan Kızın Hayatı Karardı!

2 Nisan 2021

Racheel Fetter, (23) suya alerjisi olan kızın su içerken boğazının yandığını ve çok acılar çektiğini söylüyor. Hastalığı, aquajenik ürtiker alerji hastalığıdır.

Bu alerjik hastalığı olan kişilerin su ile teması sonrası tüm vücudunda alerji belirtileri görülmektedir. Banyo yaptıktan sonra tüm vücudunda ağrılı dökülmeler olmaktadır.

Racheel Fetter, su ile temasından sonra geçen yıl temmuz ayında hastalığın teşhisi konulmuştur. Genç kız fazla terleme ve çok az su içtiğinde vücudunda lezyonların oluştuğunu belirtiyor.

İnsan vücudunun temel kaynağı olan sudur. Böyle bir hastalıkla boğuşan bir kişinin nasıl bir hayatı vardır? Genç kızın su alerjisi hastalığı ile olan dramatik hayatı.

Aquajenik ürtiker hastalığının 230 milyonda bir görülmektedir. Dünyada bu hastalıkta olan 50 kişi olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastalığa yakalanan Fetter, haftalarca duş alamadığı yalnızca 2 kez alabildiğini belirtiyor.

Hastalığının ilk belirtileri 18 yaşında fark eden Racheel, tüm yaşadıklarını şöyle belirtiyor; Bir gün duş aldım ve vücudumda dökülmelerin olduğu fark ettim. Bunun banyoda kullandığım sabun ile alakalı olduğu düşünmüştüm. Hemen başka bir marka sabun aldım. Ama aynı sorun devam ettiğini gördüm. Belli bir süre sonra bu döküntüler acı vermeye başlamıştı. 2019 senesinin il ayında doktora gittim.

Doktorlar bu hastalığı ilk önce anlamamışlardı. Daha sonra cildimden alınan örnek ile yapılan test sonucu Aquajenik ürtiker hastalığı olduğu söylendi.

Genç kızın su ile olan temasında sonra döküntülerin bir kaç saat sonra geçtiğini fakat acısının uzun sürdüğünü belirtiyor.

Yapmış olduğu iş Veterinerlik olduğu için hayvanlar ile teması fazla olması nedeniyle çok sık suya temas ediyor.

Bu nedenle çalışmaya geçmeden ağrı kesiciler alarak başlıyor ve duşu önceden alıyor.

Bu hastalıkta olan kişiler için hikayesini anlattığını söylüyor.

Aquajenik ürtiker hastalığı, hayatımı kararttı. Yağmurda ıslanmamalıyım, yüzmeye gidemem. Herkesin bu suya alerjisi hastalığının olduğunu bilmesini isterim. Tek istediğim bir gün bu hastalığa tedavi bulunması. O güne kadar daha az kuru kalmaya ve ıslanmamaya özen göstereceğim.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...