Tabaklarınızı İlk Günkü Gibi Parlatmak İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir?

7 Nisan 2022

Tabaklarınızı İlk Günkü Gibi Parlatmak İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir?

Evimizde kullandığımız tabakların parlak olması ve yeni gibi durması pek çok kişinin önemsediği konulardan olmaktadır. Her ne kadar bulaşık makinesi parlatıcıları kullanılsa da bazen kullanıma da bağlı olarak porselen tabaklarımız matlaşmakta, bazı yerlerinde leke oluşumları gözlemlenmektedir. Tabaklarınızı İlk Günkü Gibi Parlatmak İçin En Etkili Yöntemler Nelerdir? Sorusunun cevabı için yazımızda size farklı öneriler vereceğiz.

Porselen tabaklarımızın temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir kaç püf nokta bulunmaktadır. Bunlardan ilki porselen tabakları yıkarken porselenin içinde bulunduğu ortamın sıcaklığından almış olduğu sıcak derecesinin çok üzerinde yada çok altında su kullanarak yıkamak porselenin çatlamasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle porselen tabaklarınızı yıkarken çok yüksek sıcaklıktan kaçınmanız doğru bir tercih olacaktır. İkinci husus ise porselen tabakların temizliğinde ağartıcı kimyasal ürünlerin kullanılmamasıdır. Bu ürünler tabaklarınıza zarar verebileceği gibi çizilmelerine ve çatlamalarına da neden olabilmektedir. Tabak temizliği ile ilgili bu ayrıntıları paylaştıktan sonra tabaklarınızın yeni gibi görünmesi için bir kaç parlatma önerimiz şu şekildedir ;

  • Karbonatlı su tabaklarınızın parlatılması için güzel bir seçenektir.  Bulaşık süngerlerinin yumuşak kısmı ile ürünleri çizmeden uygulayabileceğiniz bu tarif için 1 çay kaşığı kadar karbonat yeterli. Bunu süngerin ortasına yerleştirip ürünün üzerine yumuşak hareketlerle sürdüğünüzde var olan lekelerin çıktığını ve tabaklarınızın parladığını göreceksiniz.
  • İkinci bir seçenekte yarım çay bardağı sirke ve  bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp bulaşık süngerinin yumuşak kısmı ile tabaklarınızı nazikçe ovalamanız. Bu seçenekte de yine pırıl pırıl parlayan tabaklar elde edeceksiniz.

Gümüş Tabakların Parlatılması

Gümüş tabaklarda sofralarımızı renklendiren ve pek çok kişinin tercih ettiği ürünlerdendir. Gümüş tabaklarınızı parlatmak için 1 çorba kaşığı karbonat ve yarım limon suyu karışımını kullanabilirsiniz. Bu yöntemle ovaladığınız gümüş tabaklarınız ilk gün ki parlaklığına ulaşarak yeni gibi görünecektir.Evde kullandığımız tüm mutfak gereçlerinin temizlenmesinde olabildiğince kimyasaldan kaçınarak doğal malzemelere yönelmeliyiz. Bu durum özellikle yemek için kullanılan araç gereçler için daha öneli olup sağlığımız için kimyasal temizliklerden kaçınmalıyız.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...