Tansiyon Nasıl Düşürülür?  

9 Aralık 2021

Tansiyon Nasıl Düşürülür?  

Tansiyon nasıl düşürülür sorunu tansiyon problemi yaşayan birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Hipertansiyon; kan basıncının 118/110 mmHg olarak kabul edildiği bir durumdur. Müdahale edilmezse ve azaltılmazsa beyin kanaması ve felce neden olur. Baş ağrısı, boyun ağrısı, baş dönmesi, çift veya bulanık görme, kulak çınlaması, burun kanaması, düzensiz kalp atışı ve nefes darlığı gibi belirtilerle tansiyonun yükselmeye başladığını anlayabiliriz. Hipertansiyon değerlerinden birinin yüksek olması tanı için yeterlidir. Uzun süreli kalıcı yüksek tansiyon ilerde kalp damar hastalıklarına neden olacağından düzenli tutulması gerekir.  

Tansiyon Nedir?  

Kalp her attığında, atardamarlara bir miktar kan gönderir. Tekrar vurmadan önce geçen zaman içinde, kan tekrar kalbi doldurdu. Kan damara pompalandığında oluşan basınç sistolik veya sistolik basınç, kalp kası gevşediğinde ölçülen basınç ise diyastolik veya diyastolik basınç olarak tanımlanır. Sağlıklı bireylerde sistolik kan basıncının 120-130 mmHg, diyastolik kan basıncının ise 70-90 mmHg aralığında olması beklenir. Hipertansiyon (hipertansiyon), sistolik kan basıncının 140 mmHg'den veya diyastolik kan basıncının 90 mmHg'den yüksek olması olarak tanımlanır. Bu kişinin tansiyonunun yüksek olup olmadığını anlamak için iki farklı günde ve dinlenme dönemlerinde ölçüm yapılmalıdır. Çin'de ve hatta dünyada yaygın olarak görülen yüksek tansiyon hastalarının yaklaşık %45'i yüksek tansiyon hastası olduğundan habersizdir. Hipertansiyon günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Hipertansiyon sinsi bir hastalık olarak kabul edilir, ancak aslında baş ağrısı, baş dönmesi, çift görme veya bulanık görme, burun kanaması, kulak çınlaması, nefes darlığı, terleme birçok semptomu vardır. Yüksek tansiyonda da doktor kontrolü son derece önemlidir, bu durumda yaşam tarzı değişiklikleri şarttır.

Tansiyon Yükseldiğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Bilinen en eski ve en etkili yöntem limonata içmektir. Bir bardak suya limon sıkmak ve içmek kan basıncını etkili bir şekilde düşürebilir. Kan basıncı yükseldiğinde saçınızı soğuk suyla yıkamak sinirleri uyaracak ve kan basıncını düşürecektir.
  • Sarımsak; limonla karşılaştırıldığında tansiyonunuzu daha kısa sürede düşürür.
  • Nar ve nar suyu tüketin, bu yüksek tansiyonunuzun düşmesine ve dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.
  • Kekik; Kaynar su ile içebileceğiniz kekik, tansiyonu düşürebilir.
  • Greyfurt suyu aynı tür limon olduğu için tansiyonu düşürebilir. Ancak antihipertansif ilaçlar kullanmıyorsanız, içmek fayda sağlayacaktır. Çünkü kullandığınız ilaçla etkileşime girebilir. Yüksek tansiyonu olan kişiler; uzun süreli kalıcı bir durum değilse diyet ve egzersize dikkat ederek kontrol altında olmalarını sağlayabilirler. Yüksek tansiyon devam ederse; düzenli yemek ve egzersize ek olarak doktorunuzun önerdiği ilaçlarla destekleyin.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...