Taozim Nedir?

28 Haziran 2022

Taozim Nedir?

Taozim Nedir? sorusuna yanıt verirken teolojik bir öğreti olarak Çin'de ortaya çıkan ve sonraki dönemlerde Japonya, Tayvan, Nepal gibi Uzak Doğu ülkelerinde de yayılan öğretidir. Bu öğreti de her şeyin zıddı ile birlikte değerlendirilmesi düşüncesi vardır. Temel ilkeyi iyilik olarak kabul eden Taoizm'de kötülük ve kötü ruhlar ile mücadele etmek gerekmektedir. 

Bazı toplumlarda öğreti bazı toplumlarda felsefi disiplin ve bazı toplumlarda da din olarak değerlendirilen Taoizm'de dünya işleri bir tarafa alınarak ruhu olgunlaştırmak hedeflenmektedir. 

Bu inanışa göre gök, yer, yol, insan kutsal sayılmaktadır. Yaratıcıyı simgelediğine inanılan gök, kötü ruhlar ve insanlar ile donatılmış yer, yolu takip edecek olan insan bu sayede ancak hakikate ulaşabilme şansına kavuşabilecektir. 

Taoist Nedir?

Taozim Nedir? merak edilen konular arasındadır. Taoizm'i anlayabilmek için Taoist'in de ne anlama geldiğini bilmek gerekecektir. Taoist, Taoizm dinini benimseyen ve bu dinin kurallarına göre hayatını sürdüren kişilere verilen isimdir. Bu kişiler maddi varlığı reddederek ruhani varlığa dönüşmek için uğraşmaktadır. 

Taoistler var oluşlarını dört ilke ile gerçekleştirebildiklerini düşünmektedir. Bu ilkeler;

  • Keskinliği körelt
  • Düğümü çöz
  • Parlaklığı azalt
  • Toza karış şeklindedir.

Geçmiş dönemlere ait her şey pişmanlıklar, gelecek için yaşanan kaygılı ruh hali, gelecek planları bu inanışa göre insan yaşamında dengesizlik oluşmasına olanak sağlayacak durumlardır. Bu nedenle tüm doğal akış insanın içinde olmalı ve insan yolu izleyerek bu akışı rahatlıkla yakalayabilecek noktaya ulaşabilecektir.

Uyumlu yaşam isteyen her birey bu inanışa göre eylemsiz kalarak uyumu yakalayabilecektir. 

Taoizm İnancı Ve Varoluş

Taozim Nedir? sorusu Çince kökenli bir sözcüktür şeklinde de cevaplanabilmektedir. Kurucu ve temsilcileri ise Lao Tzu ve  Chuang Tzu olarak bilinmektedir. Antik çağda ortaya çıkan bu inanç sistemine göre, dünya üzerindeki hiç bir nesne aslında gerçekte yoktur. Bu inanç sisteminde her şey Tao'ya ait, Tao'dan gelmiş ve Tao tarafından da yönetilmektedir. Tao tanrıdır. Mutlak var olan Tao tüm varlıklara kaynaklık edendir. Hiç kimse tarafından yaratılmamıştır. Kendiliğinden yaratıldığına inanılan Tao varoluşun sebebi olarak da savunulmaktadır. 

Hiçlik ile de bağlantılı olan Taoizm, Taonun evrende hep var olduğunu, başı ve sonu olmadığı görüşüne savunmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Terazi Burcunun Özellikleri

2 Kasım 2021

Terazi Burcunun ÖzellikleriTerazi burcundaki kişilerin sahip olduğu kişisel özellikler şö...

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Etkileri

4 Haziran 2022

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Etkileri İletişim, tarih boyunca kimi zaman sesle,...

Matematik dersine verimli çalışmak için neler yapılır?

11 Aralık 2021

Matematik dersine verimli çalışmak için neler yapılır?Matematik dersine verimli çalışma...

İdrar Rengi Nasıl Olmalı ?

9 Mart 2021

İdrar Renkleri Ve Özellikleri Transparan İdrar Rengi İdrarınız bu renkte çok...