Tarihte Moğolların Bağdat’ı Yakıp Yıkması Nelere Mal Oldu?

2 Temmuz 2021

 

Bağdat kuşatması, Büyük Moğol Hükümdarı Mengü Han’ın emri doğrultusunda Hülagü Han’ın komutası altında birleştirilen Moğol orduları tarafından, Abbasi Halifeliğinin başkenti olan Bağdat’ı kuşatmak ve almak için yaptıkları harekettir. Bu kuşatma sonunda başkent Moğol orduları tarafından ele geçirilmiş, günlerce istila edilmiş, yağmalanmış ve tahrip edilmiştir. Tarihi kaynaklara göre tam 7 gün boyunca Bağdat’ta bulunan insanlar öldürülmüştür. Yine tarihi kaynaklara göre 200 ila 1 milyon kişinin bu kuşatmada öldürüldüğü söylenmektedir. 

 

 

Bağdat Kuşatması Sonuçları

Bağdat kuşatmasının tarihi, kültürel, sosyal, ekonomik ve diğer açılardan olumsuz etkileri olmuştur. Abbasi halifeliğine son veren bu kuşatma, son Abbasi halifesi Müstasım ve oğullarının canice öldürülmesi de demektir. Moğollar Abbasi halifesinin kanının dökülmesinin uğursuzluk getireceğine inandıklarından Halife ve çocuklarını bir halı içerisine koyup, ölene kadar atlar tarafından çiğnetmiştir. Halifenin öldürülmesi, şehrin tamamen kaybedilmesi, Moğolların insanlık ve savaş dışı yakıcı ve yıkıcı hareketleri sonucu en büyük etkisi Bağdat’ın İslam coğrafyasındaki tarihi ve kültür merkezi olan konumunu kaybetmesine de yol açmıştır. Bağdat kuşatması sonucu yaşanan en büyük yıkım ise Moğolların Bağdat Kütüphanesini yakıp, içerisindeki eserleri bilinçli olarak Dicle Nehrine attırmasıdır. Tarihi kaynaklara göre Dicle Nehrinin aylarca mürekkep aktığı söylenmektedir. Devrin en büyük yazarları ve bilginleri tarafından yazılan binlerce eser yok olmuştur. Bunun yanı sıra Moğollarca tahrip edilen Bağdat’ın surları, binaları, tarihi eserleri tek tek yok edilmiştir. Halkının kılıçtan geçirilmesi ise başka bir yıkıcı tarafıdır.

 

 

Moğol istilasının diğer bazı sonuçları ise şöyledir;

  • Orta Asya’da bulunan bazı Türkî toplulukların bu coğrafyaya doğru göç etmesinin başlaması.
  • Önce Büyük Selçuklu Devleti’nin ardından ise Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılma sürecine girmesi.
  • Anadolu da ikinci kez Anadolu beylikler dönemleri başlaması. Türk devletlerinin parçalanarak birden fazla beylik haline dönüşmesidir.
  • Abbasi Devletinin yıkılması
  • Çin topraklarının Moğollarca ele geçirilmesi ile İpek Yolu ticaretinin de el değiştirmesi ticari kayıplarının ekonomi üzerindeki büyük olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
  • Rus imparatorluk süreçlerinin duraklama yaşaması
  • Asya ve Avrupa üzerinde çok sayıda Moğol devletlerinin kurulması
  • Halifeliğin Mısır Devletlerine geçmesi
  • Memlukler devletinin bu süreçte toparlanması ve daha güçlenmesi
  • Bağdat kütüphanesinin yıkılması ile uzun süre eğitim, öğretim etkinliklerinin duraksamaya uğraması

gibi sonuçlar sıralanabilir.

 

 

Moğol ordularının Bağdat topraklarına verdikleri zararlar uzun zaman etkisini göstermiştir. Sadece Bağdat değil burada kurdukları devletler ile Anadolu üzerine de çok fazla yıkıcı etkileri bulunmuştur. Bağdat kuşatması ile ellerine geçen tüm fırsatları gittikleri yerde yağmalama ve tahrip etme ile kullanmışlardır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...