Tavada Erişte Kızartması Tarifi

22 Mart 2022

Tavada Erişte Kızartması Tarifi

Makarnanın atası olarak kabuk edilen; şimdilerde halk arasında ev yapımı makarna olarak anılan eriştenin tarihçesi M.Ö. 5000’li yıllara ve Çin’e dayanmaktadır. Evlerde yaz aylarında temel malzemelerle hazırlanarak kurutulan ve kışın tüketilen temel besin kaynakları arasında sayılabilir. Un, yumurta, tuz ve suyla hazırlanan erişte belli bir süre kurumaya bırakılır, kuruyan erişteler kışın yemek üzere paketlenerek depolanır. Makarna türlerinden biri olan erişteyle yapılan bir çok tarif bulunsa da bu tariflerin arasında en popüler olanı tavada erişte kızartmasıdır.

 

Tavada erişte kızartması tarifi için gerekli malzemeler nelerdir? 

Makarnada daha farklı bir tat arayışında olanların, evde yaptığı için daha rahat tüketenlerin gözdesi olan tavada eriştenin 187 gramlık bir porsiyonu yaklaşık olarak 144 kalori içeriyor, yine içeriğinde bulundurduğu karbonhidrat, protein yağ ve potasyum değerleriyle besleyici ve doyurucu bir öğün alternatifi olan tavada erişte kızartmasının 6 ila 8 kişilik tarifi için malzemeler ise şu şekilde:

1 paket hazır ya da evde yapılmış erişte

Arzuya göre 1 su bardağı kaşar peyniri rendesi

Arzuya göre 200 gram kadar arzu edilen beyaz peynir 

Kızartmak için sıvı yağ 

Damak tadına göre tuz 

Arzuya göre tatlı kırmızı biber, karabiber ve çeşitli baharatlar

 

Tavada erişte kızartması tarifi nasıl yapılır? 

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra geniş bir tencereye su koyarak kaynamaya bırakılır. Tencereye bu aşamada kaynama değerini yükseltmemesi adına tuz ve yağ ilave edilmez. Su kaynadıktan sonra içerisine damak tadına göre tuz ve eriştelerin birbirine yapışmaması adına bir miktar yağ ilave edilir, bu suya erişteler eklenerek yaklaşık 8-10 dakika haşlanır. Uzun süre haşlanan eriştelerin yoğun hamursu bir tadı olacağından haşlama işleminin kontrollü şekilde yapılması gerekmektedir. Haşlanan erişteler süzülür ve birbirlerine yapışmamaları için soğuk sudan geçirilir. Kenara alınan erişteler dinlenmeye bırakılır. Bu esnada bir tavaya bir miktar sıvı yağ ilave edilerek ısıtılır, ısınan yağın üzerine dinlenmeye bırakılan pişmiş eriştelerin yarısı tavaya aktarılır. Tavaya aktarılan erişteler tavanın yüzeyine yayıldıktan sonra arzuya göre kaşar peyniri, lor peyniri ya da dilediğiniz bir beyaz peynir eriştelerin üzerine ilave edilir. Peynirlerin üzerine kalan erişteler de eklenip yayılır ve önlü arkalı kızarmaya bırakılır. Tavada erişte kızartması sıcak şekilde, arzuya göre üzerinde maydanoz ile servis edilebilir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

ETLİ KARALAHANA DOLMASI TARİFİ

11 Ekim 2023

Etli karalahana dolması tarifi için malzemeler: 15-20 adet karalahana yaprağı 250 gram k...

HINGEL MANTISI TARİFİ

10 Ekim 2023

Hingel mantısı, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir ve özellikle Gaziantep yör...

KURU PATLICAN DOLMASI TARİFİ

8 Ekim 2023

Kuru patlıcan dolması, kış aylarında yapılan ve Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden ...

ET TANTUNİ TARİFİ

7 Ekim 2023

Tabii, size tantuni tarifi verebilirim. İşte gerekli malzemeler ve tarif adımları:Malzemeler...