Tavuk Göğsünde Olan Beyaz Şeritler...Ne Anlama Gelir..Öğrendikten Sonra Eve Sokmayacaksınız..

10 Kasım 2020

Tavuk etinin asıl rengi pembedir. Fakat tavuk göğsünde bulunan beyaz çizgileri görmüşsünüzdür. Eğer bunu fark ettiyseniz bunun neden olduğunu düşünmüşsünüzdür. Bologna Üniversitesi'nde yapılan araştırma sonunda, bu oluşan beyaz çizgilerin çok ciddi olduğu belirtilmiştir.

Günlük yaşamımızda neler yememiz ve yediğimiz yiyecekler hakkında bilinçli şekilde karar vermek ile ilgileniyoruz. Bu nedenle sizlerle bu bilgileri paylaşıyoruz.

İtalyan Hayvan Bilimler Dergisinde yayınlanmış olan bir araştırma, üzeri beyaz çizgili etlerin daha yağlı olduğu ve olması gereken yağ içeriği %224 oranını geçtiği görülmüştür. Bu sebeple yapılan araştırma sonucunda çizgi oluşumu tavukların daha çabuk büyümesi ve normalin üstünde vücut ağırlığı oluşmasına destek olmak için yapılan çiftçilikler ve yetiştirmede tekniği sonucunda olduğu söyleniyor. Ayrıca melez tavuklarda olan bir kas sorununa da işaret etmekte.

Araştırmalar sonucunda 50 yıl önceki ile kıyaslı hindi ve tavukların ihtiyaç olan sürenin yarısında büyümekte ve ağırlıkları iki kat daha fazla çıkıyor. Bunun nedeni daha çok doymayan hayvansal yağı barındıran yüksek enerji yemi ile yetişen tavuklarda oluyor. Daha çok Avrupa ve Kuzey Amerika'da göğüs eti popülerliği arttı. İşte bu nedenle yapılan uygulamalar tavukların kaslarında bozukluk oluşmasına ve kaslarda azalma görüldüğünden dolayı beyaz çizgili tavuk göğüsleri oluşmuştur.

Ayrıca yapılan araştırmada, tavuk etinde yıllar içinde besin miktarını bir miktarını kaybetti ve bu nedenle beyaz şeritler tavuk etinde protein düşük olduğunu gösteriyor.

Genel itibarı ile göğüs etinde bulunan beyaz çizgilerin tüketilmesinde hiç bir sakınca yok, fakat yine de sorunlar var. Daha organik tavuklara göre etinde sertlik ve tadının biraz daha odunsu olmasını neden oluyor. Ayrıca besin değerinin daha az ve tadı az olmasına sahih olduğu düşünülüyor.

Yapılmış bir anket sonucunda, tüketicilerin yarısı orta değerde çizik olan tavukları almadığı gözlemleniyor. Daha çok fazla beyaz çizgileri olan tavukların, mermer görünümü ve yağlı olduğu belirtildi.

Yani beyaz şeritli olan tavuk göğüslerinin, kümes hayvanları endüstrisi açısından çok iyi bir haber olamadı kesin. Toplumun daha güvenli şeyleri satın almak isteyecekleri ve toplum nüfusunun daha sağlıklı gıda sağlamak için hiç bir şekilde kaçışı yok gibi görünmekte.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...