Tazminat Nedir?

29 Mart 2022

Tazminat Nedir?  

Tazminat herkes tarafından duyulan ancak kimsenin anlamını bilmediği ya da anlamını yanlış bildiği bir terimdir. Bu yazımızda sizler için tazminat nedir sorusunun cevabını vereceğiz.  

Tazminat, hukuka aykırı bir fiilin sebep olduğu maddi veya manevi zarar, karşılığında ödenen bedeldir. Tazminat, sorumlu bir kişi tarafından mağdur bir tarafa ödenen veya bir mahkeme tarafından bir kaybı tazmin etmek için belirlenen para veya değer veya performanstır. Mahkeme, kişilik haklarına verilen zararın manevi tazminatına, hukuka aykırı davranışın yol açtığı mala yönelik zararın maddi tazminata veya hukuka aykırı davranıştan kaynaklandığı kabul edilen her türlü zararın cezai tazminine karar verebilir. yasadışı davranış. Tazminat, kişinin kendi kusurundan kaynaklanan haksız fiilin neden olduğu zararı tazmin etme yükümlülüğüdür. Tazminat kendi kendine verilen bir borçtur. Bu, borçlar kanununun bir sonucudur. Eksik olanı yerine koymaktır. (Tazminat asla ceza değildir.) Haksız fiil: Kanun veya sözleşme ihlalidir.  

Tazminat Türleri  Nelerdir?  

Maddi Tazminat: Bu, maddi hasarın tazminatıdır. Örnek: Beslenilen evcil hayvanın, komşu bahçeye verdiği zararı onarmak. 

Manevi Tazminat: Zihinsel ve psikolojik bütünlük, onur, haysiyet ve haysiyet ve insan haklarına yönelik saldırı hasarı için manevi onarımdır. Örnekler: Hakaret, kişisel görüntüler yayınlama, aşağılama. Bazen manevi zararın büyük olması nedeniyle özür, para çekme, düzeltme gibi talepler yeterli görülmez ve performans açısından tatmin sağlamak için karşı tarafa parasal tazminat verilebilir. Ancak, bu bir ceza değildir ve cezalandırma (hatta caydırıcılık) olarak tasarlanmamıştır.  

 Bazı durumlarda zamanında teslimat yapılmamasından kaynaklanan zararlar, sözleşmeye uyulmaması sonucu uğranan zararlar gibi nedenlerle tazminat hakkı doğar. Sözleşmeye bir madde eklenerek bu durumda ödenecek tazminat önceden belirlenebilir. Ayrıca kötü niyet tazminatı ve yanlış tedavi tazminatı gibi tazminat türleri de vardır.  

Tazminat Nasıl Alınır?  

Bir kişinin tazminata mahkum edilmenin temel amacı, "mağdur" durumdaki kişilerin veya kurumların hasarının giderilmesidir.. Tazminatı alabilmek için aracılık yapan bürolara başvurulur. Tazminat belirlenirken yalnızca maaş baz alınmaz. Yemek ve yol masrafları da göz önüne alınarak hesaplanmaktadır. Hesaplamanın sonunda, verilen tazminat miktarı kişinin yıllık maaşını  geçiyorsa tavan fiyatı baz alınır.  
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...