Teknolojide Bilinen En Eski Din Hangisidir?

5 Kasım 2021

Teknolojide Bilinen En Eski Din Hangisidir?

Dünya üzerinde ki hayat başladığından beri birçok antik din var olmuş ve yok oluştur. Ve her din kendi öğretilerinin dünyanın başlangıcından beri var olduğunu iddia eder. Neredeyse bütün dinler kendilerini kurtuluş yoluna çağıran bir manevi lider ya da peygambere sahiptir. Aynı zamanda bu dinlerin kurallarının belli bir kısmı peygamberlerinin veya manevi liderlerinin yaşamlarından örneklerle işler. Aynı zamanda dinler kendilerine ait inanç ritüellerine sahiptir. Ve kendilerine ait farklı ibadet biçimlerine sahiptir. Dinler genellikle kendi içlerinde sınıflara ayrılır. Semavi dinler: Hristiyanlık, İslam ve Musevilik tek tanrılı bir inanca sahiptir. Hinduizm ve benzeri inançlar ise çok tanrılı bir sistemi içerirler. Fakat Hinduizm bilinen en eski din olma özelliğine sahiptir.

 

 

Hinduizm Nedir?

Hinduizm bilinen en antik inançtır. Yapılan çalışmalara göre en eski dinini Hinduizm olduğu bulunmuştur. Hinduizm tek bir kurucuya sahip değildir ve tam olarak bir din olmaktan ziyade yaşam tarzı olarak görülmektedir. Hinduizm dini Hindistan ve Asya'nın güney bölgelerinde bir çok destekçiye sahiptir. Bu inanç aslında Hindistan'da var olan batıl inançlar, gelenekler ve kültürün harmanlanmasıyla oluşmuştur. Hinduizm kendi içerisinde farklı görüşlere ve felsefi yaklaşımlara sahiptir. Fakat hepsi ibadetleri ve kutsal metinleri kabul eder. Hinduizm dininin kökenleri, geçmişte ki kaynak azlığından dolayı tam olarak tespit edilememişti. Fakat Hinduizm tahminlere göre MÖ 2300 ile MÖ 1500 seneleri arasında ortaya çıkmıştır. Çıktığı coğrafi bölgenin ise İndus Vadisi olduğu düşünülmektedir. Bu İnancın ortaya çıkmasına bölgenin yerlileri öncülük etmiştir. Hinduizm kendi içinde dönemlere sahiptir. Hinduizm'in ilk senelerinde antik Vedaların insanlara rehberlik etmesi sebebiyle '' vedik dönem '' diye adlandırılır. Sonraki dönem ise klasik dönemdir Zamanla tanrıya karşı ibadet Hinduizm için öncellikli bir hal almaya başlamıştır. Fakat Hinduizm belli dönemlerde büyük gerilemeler yaşadı. Müslümanların döneminde Hinduizm'e büyük kısıtlamalar getirildi. Tapınaklarının çoğu yıkıldı ve birçoğu zorla Müslüman yapıldı. Ardından gelen İngiliz işgalindeyse birçoğu Hristiyan olmaya zorlandı.

Hinduizm Hakkında Farklı Bilgiler

Hindular insanın hayatta ulaşması gereken bazı hedefleri olduğuna inanırlar. Dharma: ruhsal ilerleme için insanın kendisini idare edebilmesidir. Artha: insanın sürekli maddi bir refah arayışında olmasıdır. Kama: İnsanların maddi dünyanın keyfini çıkarma isteğidir. Moksha: insanların sahip olduğu bağımlılıklardan kurtulma isteğidir. Hindular aynı zamanda bu hedeflere ulaşmak için kendilerine manevi yollar çizerler. Hinduizm aynı zamanda ruhun sonsuza kadar ebedi olduğunu fakat reenkarnasyon geçirerek farklı bir bedende tekrar hayat bulduklarına inanırlar.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...