Teknolojinin Gelişmesi Sağlık Endüstrisini Nasıl Etkileyecek ?

22 Şubat 2022

Teknolojinin Gelişmesi Sağlık Endüstrisini Nasıl Etkileyecek ?

Teknoloji ilerlemeleri pek çok alanda değişimlere sebep olduğu gibi sağlık sektöründe de gelişim ve yenilemelere yön veren en önemli sebeplerdendir. Örneğin şu an kullandığımız E-nabız sistemi pek çok kişisel verimize bir tıklama ile ulaşmamızı sağlayan teknolojik altyapının gelişmesi ile bize bu olanağı veren sistemler bütünüdür. Teknolojinin bu alanda evrilmeye devam etmesi ile birlikte yakın gelecekte pek çok farklı uygulamada hayatımıza girmiş olacak.  Sağlık sektöründe oluşabilecek değişimlere pek çok örnek verilebilir. Yazımızın devamında bu gelişmelere verilebilecek örnekleri bulabilirsiniz.

  • Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte üzerimize giyilebilir teknikler ile hastaneye gitmeye gerek kalmaksınız pek çok sağlık verimiz ile ilgili güncel bilgileri alabileceğimiz ekranlar üzerine çalışmalar devam etmektedir. Böylece günlük değişimleri rahatlıkla izleyebilecek, farklı durumlar ve risk durumları var ise bunlar hakkında anında bilgi sahibi olabileceğimiz farklı veriler ile hastalıklara ve ani gelişen durumlara karşı önceden önlem alabilme olanağına sahip olacağız.
  • Teknolojinin gelişmesi en çok tedavi süreçlerinde yaşanabilecek yeni tedavi yöntemleri ile kendini gösterecektir. Yakın gelecekte özellikle organ nakli gibi alanlarda yeni yöntemler bulunması bekleniyor. Yapay organlar bu gelişmelerden sadece bir tanesi olacak. Böylece organ nakli beklemek ve bu nedenle yaşamlarından olan insanlar tarih olacağa benziyor.
  • Gelişen teknoloji ile birlikte kanser gibi hastalıkların tedavisinde de ileri teknolojiler kullanılması bekleniyor. Yeni çıkacak tedavi ve tanı yöntemleri sayesinde kanser bulgularının erkenden tespiti mümkün olacağı görünüyor.
  • Robotik cerrahiler günümüzde sağlık alanın bir çok farklı bölümünde kullanılmaya başlamıştır. Gelecekte bu teknolojilerden daha fazla yararlanılması ile birlikte ameliyatlarda ki hata paylarının azaltılması hedeflenmektedir.
  • Teknolojik gelişmelerin etkisi ile birlikte sağlık sektöründe çalışan sağlık çalışanlarının zamanlarını daha efektif kullanabilecekleri bir ortam yaratılmak hedeflenecek buda verimlilik esasına dayalı olarak daha kaliteli hizmetlerin sağlanabileceği yönünde bir sonuç doğuracaktır.
  • İlerleyen teknoloji ile birlikte ülkeler arası sağlık turizmi daha da genişleyerek dünyanın herhangi bir yerinde bulunan doktorlardan hizmet alımı yaygınlaşarak tüm dünyaya yayılması beklenmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...