Tekvando Nedir?

15 Mayıs 2022

Tekvando Nedir?

Tekvando uzak doğu sporları arasında yer alan ve dünya genelinde en çok icra edilen dövüş sporudur. Çıkış tarihi itibari ile yerel halkın kendisini savunmak ve saldırıya geçmek amacıyla ortaya çıktığı görüşü savunulmaktadır. Tekvando nedir? sorusu ise dövüş sporuna ilgi duyan her spor severin yanıt bulmak istediği soruların başında yer almaktadır.

Tekvando tanım itibari ile el ve ayakların kullanılmasıyla gerçekleştirilen savunma ve saldırı sporu olarak tanımlanmaktadır. Uzak Doğu ülkeleri arasında yer alan Kore’de ortaya çıktığı bilinen genel bir ifadedir. Fakat uygulanışı ve icra ediliş aşamasında birçok çevre kültürden beslendiği düşünülmektedir. Tekvandonun günümüzde modern anlamda kabul edilmesini ve temel kurallarının belirlenmesine General Choi Hong Hee öncülük ettiği resmi kaynaklarda belgelendirilmiştir.

Tekvando Nedir? Karate ile Farklar Nelerdir?

Tekvando temelde bir dövüş sporu olarak diğer dövüş sporları ile benzerlik göstermiş olsa da kuralları ve öğrenilmesi açısında oldukça büyük farklılıkları bulunmaktadır. Tekvando da amaç temel olarak savunma stratejisine dayanmaktadır. Zeka ve beceri gibi yeteneklerin de eklenmesi ile karşılıklı bir müsabaka halini almaktadır. Tekvando nedir? veya karate nedir ne değildir sorularına ise şu şekilde yanıt verilebilmektedir.

  • Tekvandoda diğer spor dövüşlerinde olduğu gibi amaç; bilinç düzeyi yüksek, ahlaki açıdan örnek olacak sporcular yetiştirmektir.
  • Tekvandoda sporcuların beceri ve diğer kriterleri karşıladığını belirtmek amacıyla kullanılan on farklı kuşak türü bulunmaktadır. Sporcuların her bir seviye atlaması soncunda kuşak rengi farklılık göstermektedir.
  • Tekvando ağırlıklı olarak el ve ayakların kullanıldığı bir spor türüdür. Yasaklı bölgeler şekliyle tanımlanan bölgeler haricine vurmak ve rakibi etkisiz hale getirmek amaçlanmaktadır.

Türkiye’de Tekvando 

Tekvando uluslararası icra edilen bir spor geleneği olması sebebi ile Türkiye’de de oldukça sevilen sporlar arsında yer almaktadır. Türkiye’de tarihsel gelişimi ise oldukça yakın bir zamana dayandığı görülmektedir. Dünya Tekvando müsabakalarına resmi olarak katılmaya devam etmekte olan Türkiye, günümüze kadar birçok başarıya imza atmıştır. Türkiye’de Tekvando nedir? veya kaç sporcu bulunmaktadır? Türkiye’de tekvando sporu Gençlik ve Spor Bakanlığı çatısı altında icra edilmektedir. Uluslararası müsabakalara katılım şartları veya yerel müsabakaların düzenlenmesi bakanlığın izni doğrultusunda gerçekleşmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...