Telefonun Tarihi Gelişimi

1 Kasım 2021

Telefonun Tarihi Gelişimi

Telefonun tarihi gelişimi konusu günümüz şartlarında telefonların insan hayatındaki önemli yeri neticesi ile büyük merak uyandıran konular arasında yer almaktadır. Telefonun icat edilmesi, tarihi olarak 1870'li yılların ortasına tekabül etmektedir. Bu icadın gerçekleşmesinde en önemli başlangıç hareketi Graham Bell tarafından gerçekleştirilmiştir. Her ikisi de telefon cihazlarını üretilmesi için büyük çaba gerçekleştirmiştir. Öncelikle elektrik kablolarıyla ses iletebilen bir düzenek hazırlanmıştır. Telgraf telefonun icat edilmesinin de büyük bir önem taşımaktadır. Telgrafın ve telefonun icat edilmesi birbirine benzer süreçler içermektedir. Graham Bell her zaman bir tel aracılığı ile sesin başka bir insana geliştirilmesi konusunda büyük çaba göstermiştir Graham Bell öncelikle harmonik bir telgraf üreterek telefon cihazlarının icadında önemli bir konuma yerleşmiştir. Bu cihaz müzik notalarının tek bir tel üzerinden gönderilmesini sağlamıştır. Daha sonra ise telgraf çalışmalarının sürdürülmesi ile telefona benzer bir elektriksel cihaz yaratılmıştır. Graham Bell ve Watson birlikte tonların elektrik Bir akım haline gelinecek karşı tarafa duyulabilmesi için bir düzenek oluşturmayı başarmıştır. 

 

 

Telefonla Oluşan Küresel İletişim

Graham Bell tarafından geliştirilen bu cihaz uzun yıllar kendi bölgesinde iletişim ve haberleşme amaçları çerçevesinde kullanılmıştır. Daha sonra kıtalar arası tellerin dünyayı çerçevelemesi sonucunda tüm dünya birbirleriyle iletişim kurma imkanına erişmiştir. Bu imkan her ülkeye aynı anda ulaşmamakla birlikte bazı ülkeler çok daha sonra bu imkan ile tanışmıştır. Uluslararası bir iletişim ilk adımını oluşturan anlık iletişimin meydana gelmesini sağlayan en önemli araç olarak telefonlar aktif rol oynamıştır. Daha sonra izle kabloları kabloların iletişimde yer aldığı ve sınırlı etkiye sahip olması sebebiyle kablolardan kurtulmanın yolları araştırılmaya başlanmıştır.  Ancak çok daha yıllar sonra cep telefonları üretilmeye başlanmıştır. Bu teknolojinin oluşturulması 1900' lü yılların sonuna doğru ortaya çıkmıştır. İlk cep telefonunun Motorola şirketi tarafından 1980' li yılların başında üretildiği bilgisi bugün oldukça yaygındır.

Yeni Bir Tasarım

İlk cep telefonları yaklaşık bir kilograma tekabül eden ve 25 santim uzunluğunda varan yapı ile ortaya çıkmıştır. Bu telefonların tüm dünyaya yayılması öncesinde kendilerini güncelleyerek tuşlu hali getirildiği bilinmektedir. Türkiye'ye ise ilk cep telefonunun giriş tarihi dünyaya sunulan cep telefonu tarihi ile birbirine paralel bir konum arz etmektedir. 1990’ lı yılların başında Türkiye’de kullanılması yaygınlaşan cep telefonları Graham Bell tarafından icat edilen aygıtın oldukça gelişmiş bir portatifinin sunulmasına imkan tanımıştır. Daha sonra arama özelliğine mesaj, hesap makinası, radyo gibi pek çok özellik eklenmiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...