Telekomünikasyon Teknolojilerinin Gelişimi

5 Temmuz 2022

Telekomünikasyon Teknolojilerinin Gelişimi

Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişimi incelendiğinde, bilginin kişiler arasında aktarılmasının önemli bir nokta olduğu gözlenmektedir. İletişim kurabilmenin baş faktör olduğu telekomünikasyon ve iletişimi sağlayan telgraf, telefon, radyo, televizyon, akıllı telefon, uydular, bilgisayar ağları ile iletişimlerin sağlandığı teknolojilerin birleşimi olarak adlandırılabilmektedir. Bu teknolojilerin yaygınlaşmaya başlaması telefonun icadından, bugün akıllı telefonların kullanılmaya başlanmasına kadar ki süreci içine almaktadır. 

Telekomünikasyon Teknolojileri Nedir?

Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişimi öncesinde telekomünikasyon teknolojisinin ne anlama geldiğine bakmak gerekmektedir. İki kişi ya da daha fazla kişinin haberleşme teknolojisini kullanarak iletişim kurabildiği, bunu yaparken de sinyal kabloları ve elektromanyetik dalgaların kullanılmasının söz konusu olması şeklinde tanımlama yapabilmekteyiz. İşaret, sinyal, mesaj, kelime, yazı, ses, görüntü, bilginin elektromanyetik sistemler kullanılarak kişiler arasında değiş tokuş yapabildiği telekomünikasyon, kısaca bilgi alışverişi olarak tanımlanabilmektedir. 

Mesafeleri ortadan kaldırabilen ve her türlü iletimin anahtarı halinde olan telekomünikasyon teknolojileri, teknolojinin gelişmesiyle paralel ilerleyebilen bir alandır. 

Telekomünikasyon Teknolojilerinin Tarihsel Gelişimi

Telekomünikasyon teknolojilerinin gelişimi ve tarihsel süreçler incelendiğinde ilk olarak telefonun Graham Bell tarafından icat edilmesi 1876 tarihlerine dayanmaktadır. İnterkom sistemi ile aktif hale gelebilen bu iletişimde her iki uçta da iletişim için birilerinin varlığı gerekli olmaktaydı. Bir yıl sonrasında santral sisteminin icat edilmesi ile telefonların birbirine bağlanması ve telefon üzerinden konuşabilme eylemi kullanılmaya başlanmıştır. 1891 yılında çevirmeli telefonun icadı ile daha hızlı ve kolay bir iletişim kurabilme imkanına kavuşuldu. Bilgisayarların ve modern elektronik gelişmelerin yaşanmaya başladığı 1947 yılının hemen ertesi yılı da kablosuz telefon kullanımı aktif olarak kullanılmaya başlamıştır. 

Sesli mesaj, hızlı arama ve arayan kişinin bilgilerinin görünebilmesi ise 1960 yılında gerçekleşmiştir. 80'li ve 90'lı yıllarda ise mobil iletişim ve modern internet kullanımı ile iletişim iyice yaygınlaşmaya başladı. 2000'li yıllar sonrasında ise cep telefonlarının akıllı telefon olarak kullanılmaya başlaması ile de telekomünikasyon teknolojilerinin bir çok alanda aktif olarak kullanıldığı döneme giriş yapılmış oldu. 

Günümüzde teknolojinin son derce gelişmiş hali ile görüntülü görüşmeler, sesli mesajlar, görüntü paylaşımları ve sosyal medyanın aktif kullanımı ile yaygın bir telekomünikasyon ağı sağlanarak iletişimler sürdürülmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...