Temizliğin Püf Noktaları

7 Ocak 2022

Temizliğin Püf Noktaları

Her işte olduğu gibi temizlik yaparken de bazı küçük ayrıntılar işlerimizi kolaylaştırarak daha çabuk ve etkili sonuçlar almamızı sağlayabilmektedir. Temizlik bir çok insan için zor bir iş gibi görülür. Aslında bu işin de kendine özgün pratiklik ile yapılabilecek yöntemleri mevcuttur. Temizlik yaparken bu yöntemleri kullanmak hem zamandan tasarruf sağlamakta hem de daha az efor sarf ederek işleri bitirme olanağı sağlamaktadır.

  • Mutfak temizliği bir ev için en çok zaman kaybettiğimiz alanlardan bir tanesidir. Bunun nedeni mutfakta çok fazla eşya bulunması ve temizlik yapılacak bölümlerin ayrı efor istemesinden kaynaklanmaktadır. Mutfakta yapılacak olan temizliğe buzdolabından başlanılması öncelikle atılacak kısımların ayrıştırılması gerekmektedir. Buzdolabı temizliğinde karbonatlı ve sirkeli karışımlar ile tertemiz buzdolapları elde edebilirsiniz.
  • Mutfakta temiz ve ferah bir koku elde etmek istiyorsanız lavabo ve muslukları limon ile ovabilirsiniz. Bu hem mutfağınızın güzel kokmasını sağlayacak hem de bu alanları parlatarak kimyasal kullanmadan ferah bir görünüm elde edeceksiniz.
  • Ev temizliğinde camların ve ahşap yüzeylerin temizliğinde kurulanmayan mikro fiber bez kullanımı zamandan tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu tarz bezler ile yapacağınız temizlik hem kalıntı bırakmaması hem de kurulamaya gerek kalmaması nedeni ile oldukça pratiktir.
  • Ev eşyalarından koltuk seçimi yaparken yıkanabilir kılıflı olanları tercih etmek temizlik yaparken koltuk silmek yerine kılıfı çıkarıp yıkama olanağı sağladığı için oldukça pratik bir seçenektir.
  • Bütün evde yapılan ev temizliğine başlamadan önce halıları güzelce süpürdükten sonra toplayıp bir yere kaldırmak size hareket özgürlüğü kazandıracaktır. Aynı zamanda yapılan temizlik esnasında halıların üzerinden geçişi engelleyerek halılarınızın kirlenmesini de önleyecektir.
  • Yerleri silerken arap sabunu kullanmak hem evinizin güzel kokmasına sebep olacak hem de yerlerinizi parlatarak kalıcı bir temizlik görüntüsü verecektir.
  • Banyo temizliği yaparken sıcak suyu bir süre açmak buhar oluşumu sağlayacağından banyoda bulunan kirlerin yumuşayarak daha çabuk çıkmasına sebep olacaktır.
  • Banyo ve klozet temizliğinde çıkmayan su lekelerinin üzerine karbonat ve sirke dökerek silmek inatçı lekeler üzerinde etkili olmaktadır.
  • Temizliğin püf noktaları konusundan birisi de tüllerinizi yıkarken yumuşatıcı koymadan yıkamanız gerekliliğidir. Yumuşatıcı kullanarak tül yıkamak tüllerinizin renginde zamanla bozulmalara neden olmaktadır. Bunun dışında tüllerinizi yıkarken fazla deterjan kullanmak tüllerinizin kırışmasına neden olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...