Tencere ve Tavalarınızı Sadece 1 Dakikada Tertemiz Yapma Yöntemi

17 Ekim 2021

Tencere ve Tavalarınızı Sadece 1 Dakikada Tertemiz Yapma Yöntemi

Tencere ve tavaların temizlenmesi konusunda bazı karışımlar oldukça tesirlidir. Günlük hayatta sık sık kullanılan mutfak eşyaları arasında hiç şüphesiz tencere ve tavalar da bulunmaktadır. Bu ürünler sürekli olarak ateşe ve yüksek sıcaklığa maruz kaldıkları için kenar kısımlarında kireç ve is oluşmaktadır. Yapışan kireç ve is, kolay kolay çıkmayan maddelerdir. Bu maddelerin çelik eşyalardan sökülüp atılması ve tencerelerin daha temiz kullanılması için bulaşık makinesi yeterli gelmemektedir. Tabak, çatal, kaşık, bardak gibi daha az yağlı malzemelerin iyi bir şekilde temizlendiği bulaşık makinelerinde tencere temizliği çoğu zaman tam anlamı ile yapılmamaktadır. Böylesi durumlarda yalnızca tencere ve tava gibi çelik malzemeler üzerinde kullanılacak birtakım karışımlara başvurulmaktadır.

Tencere ve Tava Temizliğinde Kullanılan Karışımlar

Tencere ve tavaların temizlenmesi söz konusu olduğunda ilk akla gelen karışım tuz ve sirkedir. Yalnızca bir yemek kaşığı kadar tuzun bir çay bardağı sirke üzerine eklenmesi ve karıştırılması sonucu bir çözelti oluşmaktadır. Ardından karışımın çaydanlığa konarak 10 dakika ile 15 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Bu karışım sayesinde çaydanlık, tencere ya da tava gibi çelik mutfak eşyalarınızı ovarak parlatabilirsiniz. Sonrasında ise bol su ile durulamak gerekmektedir. Temizleme söz konusu olduğunda akla gelen diğer bir karışım sirke ve karbonat ile hazırlanmaktadır. Yaklaşık bir çay kaşığı boyutunda sirkeyi bir kaşık karbonat ile iyice karıştırarak etkili bir temizleyici hazırlayabilirsiniz. Karışım, çelik tencere ya da tavaların içinde bir miktar su ile kaynatılmalıdır. Ardından hazırlanan su ile çelik malzemeler ovularak temizlenmelidir.

Tencere ve tavaların temizlenmesi için gerekli olan malzemeler arasında su ve limon tuzu da vardır. Bu iki malzeme özellikle kararmış tencere ve tavalarınız üzerinde etkili olmaktadır. Su içerisinde bir yemek kaşığı limon tuzu koyarak karışımı hazırlayabilirsiniz. Hazırlanan sıvı tencerelerinizin içerisinde kaynar ateşte yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir. Ardından tencere ve tavalarınızın iç kısmını bir mutfak süngeri ile bastırarak tüm kararmalardan kurtulabilirsiniz. Temizleme yöntemlerinin arasında limon kabuğu ile temizlik de bulunmaktadır. Özellikle bıçak, çatal ve kaşığınızın temizlenmesinde tesirli olan limon kabuğu tencerelerinizin temizliğinde de fayda sağlamaktadır. Daha önce kullanılmış olan limon kabuklarınızı atmamanız bir hayli önemlidir. Çeliklerinizin ilk alındığı gün gibi parlaması limonun asidik etkisi sayesinde gerçekleşecektir. Özellikle limonun dış kısmı kararmış ya da kireçlenmiş alanlara bastırılarak uygulanmalı ve ardından tencere bol su altında durulanmalıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...