Tıp Alanında Telif Hakkı Neden Çok Önemlidir?

7 Temmuz 2021

 

Tıpta telif hakkı yaptığınız çalışmanın başka bir firma ya da kişi tarafından alınmaması, çabalarınızın boşa gitmemesi adına çok önemlidir. 

Tıp teknolojisinde yeni çıkarılan bir aşı, ilaç, tedavi vb. Ürünlerin topluma sunulması diğer sektörlerdeki teknolojik çalışmalara göre daha maliyetli ve zaman alan bir şeydir. Birçok farklı deneysel çalışmalar ve hayvan testlerinin yapılması, bu işlemler için ruhsat alınması ve diğer maliyetleri de taşımakla birlikte uzun yıllar sürebilen çalışmalar sonucunda ürün sahibi olabilmek söz konusudur. Ayrıca çalışma bittikten sonra üretime geçilmesi aşamasında bir firma bulup anlaşacağınız vakit bir başka kişinin de benzer bir çalışmayı patent alarak ortaya koyması sizler için boşa kürek çekmektir. Bu durumlarda sizlerin yaptığı çalışma süreci asla değerlendirilmez, fikir ilk size ait olsa bile bunu ispatlama gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. İspat etme süreçleri sizin için ekstra yorucu ve sonucu başarısız olacağınız seçenekler barındırmaktadır.

 

 

Sadece patent alma değil aynı zamanda bulunan keşiflerin tüm ülkelere ücretsiz sunulması da bilim insanlarının yıpratıcı olarak karşılaştıkları bir başka sorundur. Bu tarz durumlarda bilim insanlarında motivasyon eksikliği başta olmak üzere keşif ya da buluş yapmayı bırakma olasılığı da olmaktadır. Ülkelerde ödül sistemlerinin yeteri düzeyde olmaması, bilimsel buluşların önemsenmemesi gibi sorunlar patent sürecini kötü etkileyen diğer sebepler arasında gösterilebilir.

 

 

Tıpta Telif Hakkı Süreci

Tıpta telif hakkı elde etmenin önemi dünyada yeterince iyi anlaşılmıştır. Ancak ülkemizde bu durum son yıllarda önem kazanmaktadır. Telif hakkı elde etme aslında çok kısa bir süreçtir. Bu duruma patent de denmektedir. Bir tür tekel hak olan patent, herhangi bir teknik probleme bulduğunuz çözüme dair fikrin belirli bir yerde ve belirli bir süre içerisinde (20 yıl) bulan kişi tarafından sadece kullanılmasına yaramaktadır. Böylelikle icadı bulan kişinin emeği korunmaktadır. Patent sahibi olunduktan sonra bir başkası ya da başkaları asla aynı fikri hiçbir şekilde kopya edemez, izinsiz üretemez, çoğaltamaz ve satamaz. 

 

 

Tıpta yeni ortaya çıkacak teknolojileri ürün haline getiren kullanıcılara sunmadan önce sürecin en başında bir patent başvurusunda bulunmak çalışmalarınızı ve sizin tüm yasal haklarınızı korumak adına çok önemlidir. Tıpta telif hakkı başvurusu ile farkındalığınızı ileriye taşıyabilirsiniz. Sağlık sektöründe ve tıpta başvurulan patent ile cihazlar, cerrahi aletler, operasyon ekipmanları, protez, implant, ilaç ve aşılar için hak kazanılmaktadır. Bu ürünler için fikirleriniz varsa patent veri tabanı üzerinden yapacağınız patent araştırmaları ile bu alanda yapılan diğer çalışmalar olup olmadığını görebilirsiniz. Bir proje ürün haline gelmeden ilk olarak patent araştırması yapmanız sizi, çalışmanızı, emeğinizi ve ortaya çıkacak ürünü koruma açısından çok önemlidir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...