TIRNAK MANTARINDAN KURTULMAK ÇOK KOLAY

3 Mayıs 2023

Tırnak mantarı nedir 

Tırnak mantarı, tırnak yatağı ve tırnağın alt kısımlarında yerleşen bir mantar enfeksiyonudur. Tırnak mantarı, genellikle ayak tırnaklarında görülür, ancak el tırnaklarında da ortaya çıkabilir.

Mantar enfeksiyonu, nemli ve sıcak ortamlarda, özellikle spor salonları, havuzlar veya saunalar gibi kamusal alanlarda bulaşma riski daha yüksektir. Ayrıca, terlemeye neden olan ayakkabı, çorap veya eldivenlerin uzun süre giyilmesi de tırnak mantarı enfeksiyonuna neden olabilir.

Tırnak mantarı enfeksiyonu belirtileri arasında sararma, kalınlaşma, çatlamış veya soyulmuş tırnaklar, tırnaklarda renk bozuklukları, tırnaklarda deforme olma ve kötü koku yer alabilir.

Tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisi, topikal ilaçlar, oral antifungal ilaçlar veya bazı durumlarda cerrahi müdahaleyi içerebilir. Tedavinin başarılı olabilmesi için enfeksiyonun erken tespit edilmesi önemlidir.

Tırnak mantarı için karbonat nasıl kullanılır 

Karbonatın kendi başına tırnak mantarını tedavi etmek için yeterli olmadığı düşünülürken, bazı insanlar karbonatı temizleyici bir madde olarak kullanarak ayaklarını ve ellerini temiz tutmayı tercih ederler. Bunu yapmak için, yaklaşık iki litre ılık suya bir çorba kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Karışımın içine ayaklarınızı veya ellerinizi sokun ve 10-15 dakika boyunca bekletin. Daha sonra iyice kurulayın.

Ancak, tırnak mantarı gibi teşhis edilmiş bir enfeksiyon olduğunda, bir dermatologa danışmanız ve uzman tavsiyesi almanız önemlidir. Tırnak mantarı enfeksiyonları genellikle antifungal ilaçlarla tedavi edilir ve geleneksel ev ilaçları ile yalnızca destekleyici bir tedavi sağlanabilir.

Elma sirkesi tırnak mantarı için nasıl kullanılır 


Elma sirkesi, bazı doğal antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için tırnak mantarı tedavisinde kullanılabilir. Aşağıdaki adımları takip ederek elma sirkesini tırnak mantarı tedavisi için kullanabilirsiniz:

Ayaklarınızı veya ellerinizi temizleyin ve kurulayın.

İki bardak ılık suyla bir çorba kaşığı elma sirkesini karıştırın.

Karışımın içine ayaklarınızı veya ellerinizi sokun ve 15-20 dakika boyunca bekletin.

Ayaklarınızı veya ellerinizi iyice durulayın ve kurulayın.

Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

Elma sirkesi, tırnak mantarı enfeksiyonlarını geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir ancak antibiyotiklerle karşılaştırıldığında daha az etkilidir. Bu nedenle, elma sirkesi yöntemi sadece diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanıldığında faydalı olabilir.

Ayrıca, herhangi bir yan etki veya alerjik reaksiyon gösterirseniz, bu yöntemi kullanmayı bırakın ve bir dermatoloğa danışın. Tırnak mantarı gibi ciddi bir enfeksiyon varsa, doktorunuza danışmanız ve uzman tavsiyesi almanız önemlidir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...