Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

28 Kasım 2021

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Geçer? sorusu insanların özellikle annelerin  https://www.coksatanbilgiler.com/index sitesinde de en çok arattığı soruların başında gelmektedir. Çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de tırnak yeme alışkanlığı oldukça fazladır. Tıpta bu durum onikofaji olarak tanımlanmıştır. Tırnak yeme durumu dürtü bozukluklarından biridir. İnsanlar bu alışkanlığı daha çok yoğun stres altındayken yapmaktadır. 3-4 yaşlarından sonra başladığı bilinmektedir.  Ergenlik dönemin de tırnak yeme alışkanlığının başladığına dair de bulgular mevcuttur. Genellikle endişe, korku, öfke gibi durumlara maruz kalan bireylerde başlar bu alışkanlık. Bazı çocuklarda tamamen taklit yoluyla da başlayabilir. Hastalık durumu, baskıcı anne, baba,öğretmen tutumu bu alışkanlığın nedenleri arasında gösterilebilir. Tırnak yeme, el tırnaklarının altındaki deriyi yeme, el ve ayak tırnaklarını koparma kemirme, ayak tırnaklarını yeme gibi davranış bozukluları türlerinden biridir. Tırnak yeme alışkanlığı çok önemli bir sorun olarak görülse de bu aslında kişinin olaylarla mücadele ettiği ve hissettiklerine karşı açtığı bir savaş niteliğindedir.

Tırnak yeme Alışkanlığının Nedenleri?

Tırnak yeme alışkanlığı, halk arasında kendisine güvenmeyen kişiler tarafından yapıldığı bilinse de sebeplerinin bir çok geniş yelpazesi vardır. Dönem bazlı bakıldığında şu şekildedir.

  • Bebeklik Dönemi: Bebekliğin 5. ayından itibaren genellikle parmak emme ile kendini gösterir.
  • Öğrenilmiş Davranış: Anne ya da babası tırnak yeme alışkanlığına sahip çocuklar örnek alarak bu alışkanlığı sergileyebilir.
  • Genetik Faktör: Duygu durumundaki sıkıntılar ve anksiyeteye bağlı olarak genetik etkili olarak görülebilir.
  • Psikolojik Nedenler: Kişinin yaşadığı, gerilim, kaygı, üzüntü, korku, öfke ve sıkıntı gibi duygular, tırnak yeme alışkanlığına neden olabilir.  Kişinin kendisini değersiz hissetmesi de bu yola başvurmasına da sebep olabilir.

Tırnak Yeme Alışkanlığı Tedavisi

Tırnak yeme alışkanlığı tedavisi için  erken dönem çocukta alışkanlığın görmezden gelinmesidir.  Erken çocuklukta görmezden gelinen budur kendiliğinden yok olabilir. Fakat hala devam ediyorsa bu alışkanlığı tetikleyen durumları gözden geçirip o durumları ortamdan çıkartmak son derece önemlidir. Çocuğa kaygı, korku ve değersizlik hissettiren durumları iyice inceleyip nerelerde hatalar yapıldığının tespitinin yapılıp ona göre desteklemeler yapılmalıdır. Yetişkinler de bu alışkan durumuyla baş etme  durumu  biraz farklıdır. Motivasyon durumu oldukça önemlidir. Kaygı, stres gibi durumlarda bu durumu tetikliyicilerin ortadan kaldırılması, tırnakların kısa tutulması önemlidir. Ayrıca acı ojelerin sürülerek  kullanımı da caydırıcı olabilir. Bu durumlara rağmen alışkanlık durumu devam ediyorsa terapi yaklaşımları ile tedavi edilmelidir. Stres durumlarında elinizde bir tespih ve yahut stres topu bulundurmanız da sizin ilginizin başka yöne kayıp tırnak yeme alışkanlığınızı azaltacaktır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...