Tırnaklarınızın daha hızlı ve güçlü uzamasını nasıl sağlarsınız? 

16 Mart 2022

Tırnaklarınızın daha hızlı ve güçlü uzamasını nasıl sağlarsınız? 

Tırnaklar el ve ayak parmaklarında keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşan parmak uçlarının dış bölümlerini örtmeye yarayan tabaka olarak tanımlanır. Sağlıklı bir insan vücudunda 20 parmağın her birinin ucunda yer aldığı görülmelidir. Tırnaklar el ve ayak parmaklarını virüs ve bakterilerden korumakla görevlidirler, vücuttan bu bakterileri ve virüsleri uzak tutarak, vücudu hastalıklardan korumaktadır. Fakat tırnak sağlığına önem verilmezse vücudun enfeksiyona yakalanma riski yükselmektedir. 

Tırnakların renk ve yapı değiştirmesi bir çok hastalığın habercisi olabilir. Örneğin tırnakların sararması yoğun oje kullanımına bağlı olarak kozmetik bir problem olabileceği gibi; akciğer zarı iltihabı, sinüzit, lenfoma ya da aids gibi bir çok hastalığın da habercisi olabilir. 

Dolayısıyla tırnak sağlığı oldukça mühim ve önem gösterilmesi gereken bir konudur. 

Kozmetik ürünlerle süslenebilen tırnaklar yalnızca sağlık olarak değil estetik olarak da önemlidir. Tırnak estetiğine önem veren herkesin en büyük problemlerinden bir tanesi tırnakların çok yavaş uzaması, uzarken kırılması ya da soyulması durumudur.

Peki bu durumun sebepleri nelerdir, nasıl engellenebilir? 

Tırnaklar neden kırılır, uzamasına neler engel olur? 

Tırnakların kırılmasının ya da soyulmasının en yaygın ve bilinir sebebi vücuttaki mineral ve vitamin eksikliğidir. Vücutta özellikle tırnakları ve saçları besleyen vitaminler; biotin, kalsiyum, magnezyum, demir ve çinkodur. Eğer vücut bunların eksikliğini yaşarsa tırnaklar sağlıksız hale gelerek kırılabilir. Kırılmalar haricinde tırnaklarda soyulma ve kat kat ayrılma denilen durumla da özellikle uzun tırnaklar sıklıkla karşı karşıya gelebilmektedir. Bu durumun başlıca nedeni de kırılma probleminde olduğu gibi demir ve vitamin eksikliğidir. Özellikle D ve C vitamini eksikliği bu durumun en büyük sebeplerinin başlarında gelmektedir. Fakat bunun haricinde bazı durumlarda tırnaklarda soyulma ve kat kat ayrılma durumu iç hastalıkların da habercisi olabilmektedir. 

Bu durumlar haricinde bazen de tırnak uzamaması ya da çok yavaş uzaması da problem olarak görülebilir. Tırnaklarda çok yavaş uzamasının en önemli sebebi tırnak kökündeki sinirlerin gelişmemesidir. Tırnakların uzaması için sinirler beslenmeli ve hücreler yeniden yapılandırılmalıdır, bu durumlar meydana gelmediğinde tırnakta uzama yavaşlayabilir. Sinirlerin beslenmesi ve biotin eksikliğinin giderilmesi için tam buğday, yumurta sarısı, tavuk, kuzu eti, balık, süt ve peynir tüketimi arttırılarak sağlanabilir. 

Tırnakların daha hızlı ve sağlıklı uzaması için neler yapılabilir? 

Tırnakların daha hızlı uzaması için c vitamini tüketimi arttırılmalıdır. Evde limon suyu ve zeytinyağı ile tırnaklara yapılan masajlar da tırnakların uzamasında yardımcı olmaktadır. Bunun haricinde çeşitli kozmetik kremler, haricen kullanılan biotinler, keten tohumu yağı, Hindistan cevizi yağı, menekşe yağı, beyaz sirke ve portakal suyu da tırnak uzamasına yardımcı olmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...