TİROİD BİYOPSİSİ NEDİR

28 Nisan 2023

Tiroit biyopsisi, tiroit bezindeki nodüllerin kanserli veya kanser olmayan bir durumda olup olmadığını belirlemek için yapılan bir prosedürdür. Bu prosedürde, tiroit bezinden bir küçük doku örneği alınır ve laboratuvar testleri ile incelenir.

Tiroit bezindeki nodülün boyutu, hızlı büyümesi, farklı kritere uygunluğu gibi faktörlere göre doktorlar tiroit biyopsisini önerebilirler. Tiroit biyopsisi, genellikle ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) olarak adlandırılan non-invaziv bir prosedürdür. İşlemin yapılacağı bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve ardından ince bir iğneyle tiroit nodülünden hücre örnekleri alınır. Alınan örnek daha sonra patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir ve sonuçlar birkaç gün içinde doktora iletilebilir.

Tiroit biyopsisi, tiroit nodüllerinin teşhisinde oldukça etkili bir yöntemdir ve tiroit kanseri riskini belirlemeye yardımcı olabilir.

TİROİD BİYOPSİSİ NASIL YAPILIR

Tiroit biyopsisi, genellikle ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) olarak adlandırılan non-invaziv bir prosedürdür. İşlem şu şekilde uygulanır:

 1. Hasta işlem öncesi boynunu açıkta bırakan bir pozisyon alır.

 2. Tiroit bezinin alt kısmındaki nodül tespit edilir ve işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile uyuşturulur.

 3. Uyuşturma işlemi tamamlandıktan sonra, nodülün üzerine ince bir iğne yerleştirilir. Bu iğne, nodülden hücre örneklerini alma işlemini gerçekleştirir.

 4. İğne, bir vakumlu pistonla kontrol edilerek tiroit nodülünden doku örneği alır.

 5. İşlem tamamlandıktan sonra, işlem bölgesindeki kanama durdurulur ve steril bir bandajla kapatılır.

 6. Alınan doku örneği patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir.

Tiroit biyopsisi sırasında hastalar genellikle çok az rahatsızlık hissederler. İşlem sonrasında hafif ağrı, morarma veya şişlik gibi yan etkiler görülebilir, ancak bu komplikasyonlar genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde geçer.

TİROİD BEZİ NEDİR

Tiroit bezleri, insan vücudunda boyunda yer alan bir çift endokrin bezdir. Tiroit bezleri, vücuttaki metabolizmanın düzenlenmesinde önemli bir rol oynarlar ve tiroid hormonları üretirler.

Tiroit bezleri, iki adet lobdan oluşur. Her lob, çevresini saran ince bir zar ile kaplıdır ve bu zar, tiroit bezi dokusunu korur. Tiroit bezi hücreleri, kan dolaşımına tiroid hormonları salıverirler. Tiroid hormonları, vücuttaki hücrelerin enerji üretimini arttırarak metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki diğer pek çok süreci etkiler.

Tiroit bezinin normal fonksiyonu için yeterli miktarda iyot alımı gereklidir. İyot eksikliği, tiroit bezinde işlev bozukluğuna yol açabilir ve guatr gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Tiroit bezi fonksiyon bozukluklarına ilişkin belirtiler arasında ağırlık kaybı veya kazanımı, yorgunluk, terleme, duygusal dalgalanmalar, saç dökülmesi ve kalp atışında ritim bozuklukları yer alabilir.

TİROİT BİYOPSİSİ NEDEN YAPILIR

Tiroit biyopsisi, tiroit bezindeki nodüllerin kanserli veya kanser olmayan bir durumda olup olmadığını belirlemek için yapılan bir prosedürdür. Tiroit bezinin üzerinde büyüyen nodüller, nodül boyutuna, hızlı büyümesine, farklı kritere uygunluğuna göre doktorlar tarafından değerlendirilir ve eğer endişe verici bulgular varsa tiroit biyopsisini önerebilirler.

Tiroit biyopsisi, nodülün kanserli olacağına dair bir kanıt olmasa bile, nodülün tiroid hormon üretimini etkileyip etkilemediğini, potansiyel olarak ciddi bir tehlike oluşturup oluşturmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, tiroit biyopsisi genellikle şu durumlarda yapılır:

 • Tiroit nodülünün boyutu 1 cm'den büyükse
 • Nodül hızla büyüyorsa
 • Nodülde kalsifikasyon veya mikrokalsifikasyon bulunuyorsa
 • Nodül asimetrikse veya neden olduğu şişlik fark edilebiliyorsa
 • Ultrasonda anormal görünüyorsa

Tiroit biyopsisi, tiroit nodüllerinin teşhisinde oldukça etkili bir yöntemdir ve tiroit kanseri riskini belirlemeye yardımcı olabilir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...