Topuk Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Giderilir

12 Ocak 2022

Topuk Çatlakları Neden Olur ve Nasıl Giderilir

Topuk çatlağı oluşumuna pek çok şey neden olabilir; örnek olarak yeteri kadar nemlendirilmemesi, topuğun çatlamasına yol açabilir. Topuğun etrafındaki kuruluk sebebiyle kalınlaşan deri ve benzeri belirtiler görüldüğünde veya çatlayan bu deri, yükselen ağrı hissiyatı ortaya çıkmaya başlarsa, tüm bunların oluşma sebeplerini fark edip durumu çok daha iyi anlayabilir, gelecekte de oluşma ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz.  Farklı nedenleri olabilir Çatlamış topuklar adına birkaç olası sebep vardır. Genel olarak günlük rutine bir göz atılmalı ve sizi etkilemiş olan bir şeyin var olup olmadığını anlamaya çalışılmalıdır sonrasında ise diğer alışkanlıklarda değişiklikler yapılarak bir deneme daha yapılmalıdır. 

Topuk Çatlamasının SebepleriYetersiz nemlendirme: Çatlayan topukların en sık bilinen nedeni yetersiz nemlendirmedir. Ayağın altındaki deri genel olarak kuru ve pütürlüdür. Bunun da sebebi, topuk derisinde bulunan ter bezlerinin düşük bir seviyede bulunmasındandır. Deri üzerinde bulunan yağ, normalde derinin yumuşak olması ve de kurumaması için onu destekler. Eğer deriniz genellikle kuruysa çatlak olan deri çok daha fazla görülür ve bu cildin elastikiyetini azalttığı için herhangi durum cildin kuruluğunu daha da şiddetlendirebilir. 
Eksiklikler: Diyetinizde vitamin ve çinko eksikliği varsa bu topuk sağlığını etkileyebilir. 
Baskı: İş yeri veya evde fazla ayakta topuk çatlakları konusunda güçlü bir etkendir. 
Yaşlanma belirtileri: Kalın olan ve pullu bir cilt, yaş alınması ile birlikte bunun yanında elastikiyetini de hızla kaybeder ve çatlak ve bunun gibi etkiler, yaşlanma ile birlikte daha da fazla görülür. 
Rahatsızlıklar: Ayak mantarı, diyabet, egzama, tiroid , sedef ve benzeri diğer cilt hastalıkları topukta çatlak oluşumuna sebep olabilir. 
Ayakkabı seçimi: Sandaletler topuk altında bulunmakta olan yağın yanlara doğru yayılmasına sebep olarak çatlamış topukların çok daha fazla görünmesine sebep olabilir. Ayaklara düzenli bakım yaparak bu ayakkabıları rahatça giyebilirsiniz. 
Genetik: Doğal yapısı sebebiyle topuk çevresi kuru ya da kalın kuru ciltler (kallus) genetik yapı sebebi ile çatlak topuklara neden olabilir. 
Çatlak Topuklar Neden Olur? Çatlak topuklar, topuk çevresindeki derinin yarık haline dönüşmesi sebebi ile oluşur. Vücut nemini tutamayıp kırılgan ve de bunun yanında zayıf olmaya başladığı zaman kuruluğun ve baskının katkısıyla topuk üzerindeki deri çatlamaya başlar. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...