Ayak Şişmesi Neden Olur Nasıl Geçer ?

12 Kasım 2020

Görsel de gördüğünüz şişmiş ayak topuklu ayakkabı içinde kaldığı için olduğunu görmüşsünüzdür? En çokta topuklu ayakkabı giymek zorunda kalan yada giymek isteyen kadınlarda ortaya çıkar.

Ayak için uygun olmayan topuklu ayakkabılar, şekillerinden dolayı ayağın kan dolaşımını tam anlamıyla gerçekleştiremez. Bu nedenle ayakta kan dolaşımını oluşmadığı için, ayaklarda şişme ortaya çıkar.

Ayağın şişmesinde topuklu veya topuklu olmayan ayakkabılar ayağı tam oturmadığından yani dar gelmesi yada çok uzun süre ayakta kaldığı için şişmeler meydana gelir. Eminim hepiniz bu sorunu yaşadınız. Bu sorundan nasıl kurtulabilirsiniz? Gelin ayak şişmesine ne iyi gelir birlikte inceleyelim.

Ayakta oluşan şişmelerin sebepleri nedir?

İlk yazımızda belirttiğimiz konu ayak şişmesinin oluşuna neden olan ayakkabı sorunlarında bahsettik. Bunun yanı sıra hamile olan annelerin hamilelik dönemlerinde yaşadıkları sorundur ayak şişmesi. Ayakta ve bilekte oluşan şişmeler hamilelik ile ortaya çıkan sorunlardır. Diğer sorunlar nedeniyle oluşan ayak şişmeleri ise şöyle anlatabiliriz;

  • Lenfödem ( Fil hastalığı)
  • Ayak travmaları
  • Kan pıhtısı
  • İlaçların oluşturduğu yan etki
  • Enfeksiyon
  • Karaciğer, kalp veya böbrek hastalıkları
  • Venöz yetmezliği

Ayak şişmeleri nasıl geçebilir?

Uygun olmayan ayakkabıları giymek yada çok fazla ayaktan kalmak ayaklarda şişme ortaya çıkar. Bu sorunu gidermek için iki farklı uygulama sizler için paylaşıyoruz;

  • Gün boyunca ayaklarınızın üstünde kalmak ve böylece şişme ortaya çıkması normal bir durumdur. Ayağınızda oluşan şişliği azaltmak ve rahatlamak için sert olan bir zemin üstüne sırt üstü uzanalım ve bir bisiklet sürüyormuş gibi bacaklarımızı hareket ettirmeye çalışalım. Bu hareket ile vücudunuzun kan dolaşımı hızlandırmış olursunuz. Bu hareket ise ayak ve bacaklarda rahatlama ya neden olacaktır.
  • Eğer ayağınızda oluşan şişlik bu hareket ile geçmiyorsa, soğu su içine konulan tuzlu suda 10 dakika bekletin. Tuzlu su ayağınızda şişliği yok eder ve daha rahatlamış olacaksınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...