Din

Tövbe Nedir?

10 Mayıs 2022

Tövbe Nedir?

Tövbe kişinin işlediği günahlardan pişman olup bir daha yapmamaya karar vermesidir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en büyük özelliği düşünebilen yorumlayabilen davranışlarını ona göre şekillendirebilen, yani irade sahibi bir canlı olmasıdır. Bu özelliğinden dolayı Allah insanı yaptığı her türlü işten sorumlu kılmıştır. 
İnsanın hatasız olması beklenemez ancak yaptığı hatalı davranışlarından pişman olan kişilere de Allah tövbe etme imkanı ile bir fırsat sunmaktadır. Hatasından pişman olan ve bir daha o hatayı veya işlediği o günahı tekrarlamamaya karar veren kişi tövbe ederse o günahı hiç işlememiş sayılır. 

Tövbe Nasıl Edilir?


Tövbe etmenin zamanı yoktur. İnsan tevbe etmek istediği zaman tövbe edebilir. Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz (s.a.s) günde 70 defa tövbe edermiş ve bizlere de bolca tövbe etmemiz gerektiğini tavsiye etmiştir.

Tövbe Duası Ve Anlamı

Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm.”

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tevbe ettim, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli  dem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur'ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm'dır.”

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...