Trafik Sorunu Nasıl Çözülebilir?

5 Haziran 2022

Trafik Sorunu Nasıl Çözülebilir?

Günümüzde kalabalıklaşan dünya nüfusu, yoğun şehirleşme oranı ile birlikte tüm dünya genelinde özellikle büyük şehirlerde trafik problemi bulunmaktadır. Trafik sorunu nasıl çözülebilir? Sorusunun cevabı esasında tek bir maddede değil pek çok maddede incelenmesi gereken kapsamlı bir konudur. Bu konuda farklı ülkelerde farklı yönetimlerce pek çok proje uygulaması yapılmış ve halen yapılmaya devam etmektedir. Trafik sorunlarını ortadan kaldırmanın ilk yöntemi ve en geneli toplu taşıma araçlarını yaygınlaştırarak bu araçları konforlu hale getirip toplumu bu kanallara kaydırmanın yollarını aramaktan geçmektedir. Bu yöntem trafikte olan araç sayısını azaltarak otomatik olarak trafik sorununa altyapısal yatırımlar yapmadan çözüm bulmayı hedeflemektedir. Pek çok yönetim anlayışı tarafından denenen bu yöntem özellikle büyük şehirlerde belli dönemlerde sonuç verse de çoğu kez trafik problemlerini kökten çözme noktasında sınırlı kalmaktadır. 

Trafik sorunlarını azaltmanın en önemli yöntemlerinden biri yer altı yollarının yapılması ile alternatif güzergahlar yaratılmasından geçmektedir. Pek çok kalabalık büyük şehirlerde bu yöntem pahalı bir yöntem olsa da trafik problemini bir nebze olsun rahatlatmak için en çok başvurulan yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile bazı yolların paralı olarak işletilmesi ile trafik sıkışıklığını azaltılmasını amaçlayan projeler mevcuttur.

Özellikle ağır araçların trafiğe belirli saatler çıkılmasına izin verilen sistemlerde trafik sorununa çare bulmak için geliştirilen yöntemlerden biridir. Bu yöntem ile özellikle yük taşımasında kullanılan araçların belli saatlerde dışarı çıkışına izin verilmek sureti ile trafiğin azaltılması hedeflenmektedir.

Dünyada En Çok Trafik Sorunu Olan Şehirler

En son yapılan araştırma verilerine göre tüm dünya nezdinde en çok trafik yoğunluğu olan şehir Moskova olmuştur. İkinciliği ise Hindistan'da yer alan Mumbai şehri almıştır. Trafik yoğunluğunun en çekilmez olduğu diğer dünya şehirleri ise Bogata ( Kolombiya), Manila ( Filipinler) ve ülkemizden İstanbul yer almaktadır. İstanbul bu sıralamada beşinci sırada yer alırken yaşanılan trafik sorununu bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. İstanbul ilinde yaşanılan trafiğin en yoğun olduğu gün ise Cuma günü iş çıkış saatlerine yakın saatler olarak belirlenmiştir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...