TRT Katkı Payı Nelerdir?

29 Mart 2022

TRT Katkı Payı Nelerdir?

Ülkemizde alınan katkı paylarından biri olan TRT katkı payı nedir? Sorusu arama motorlarında araştırılan konulardan bir tanesidir. TRT katkı payı kırk yıla yakın bir süredir TRT radyo ve televizyon kanallarının giderlerinin karşılanmasına yönelik alınan bir çeşit kesinti türü olarak tanımlanabilmektedir. TRT katkı payının neden alındığı sorusu açıklandıktan sonra bu katkı payının hangi ürünlerde bulunduğu yani TRT katkı payı nelerdir? Sorusu gündeme gelmektedir. Kullandığımız elektrik faturalarının üzerinde görmeye alışık olduğumuz bu pay diğer faturalarda bulunmamaktadır. Elektrik payı elektrik fatura bedelinin %2 si hesaplanarak alınmakta olup oluşan KDV yükümlülüğü ile bu pay 2,36' a çıkmaktadır. Elektrik faturasından alınan TRT katkı payı bunun haricinde TRT bandrolü bulunan ürün ve hizmetlerden alınabilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse radyo ve televizyonda yayınlanan reklam bedelleri, dergi ve kitap gibi yazılı basınların satış işlemleri üzerinden, konser vb. sanatsal faaliyetlerin gelirleri üzerinden de TRT katkı payı alınabilmektedir. TRT katkı payı üzerinden ayrıca %18 KDV vergisi tahsil edilmektedir.

TRT Katkı Payına İtiraz Edilebilir mi?

TRT katkı payı alınan ürün ve hizmetler ile ilgili Tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak itiraz kaydı oluşturulabilmektedir. Ancak iadesi yasa ile belirlendiğinden pek mümkün olmamaktadır. Dünyada ülkemizde uygulamaya benzer nitelikte uygulamalar olmakla birlikte bu vergiler tahsil edilirken bazı uygulama farklılıkları da mevcut olabilmektedir. Bu konuya bir örnek vermek gerekirse İngiltere'de TRT katkı payına benzer şekilde televizyonların faaliyet gösterebilmesi için vatandaşlarından kesintiler yapılabilmekte ancak bu kesintilerden sonra resmi kanallarında reklam gösterimi yapılmamaktadır. Yani resmi kanaları tamamen bu vergiler yoluyla gelirini sağlamaktadır. 

TRT Katkı Payının Kalkma Kararı

Ülkemizde TRT katkı payının kaldırılması ile ilgili yasa tasarısı şubat ayında görüşülerek onaylanmış olup önümüzdeki dönemde tahsil edilmemesi ile ilgili görüş birliği sağlanmıştır. Son dönemde enerji faturalarında yaşanan yüksek artışlar nedeni ile alındığı bilinen bu kararın bir sonraki ay faturalarında TRT katkı payının yansımayacağı bildirilmiştir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...