Tüp Bebek Uygulaması Nedir?

19 Kasım 2021

Tüp Bebek Uygulaması Nedir?

Tüp bebek uygulaması doğal yollarla hamile kalamayan kadınlar için uygulanan yardımcı üreme yöntemdir. Kısırlık tedavisinde en çok kullanılan yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek uygulaması, doğal yollarla gerçekleşemeyen embriyonun oluşumunun laboratuvar ortamında sağlanmasıdır. Yumurta ve spermler bireylerden toplanarak laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenme işlemi gerçekleştirilir ve embriyo oluşur. Embriyo oluştuktan sonra anne rahmine yerleştirilir ve anne normal yollarla hamile kalmış gibi hayatına devam eder. 

 

 

Tüp Bebek Uygulamasında En Yenilikçi Yöntemler

Tüp bebek uygulaması yapılacak çiftlere öncelikle belirli testler yapılarak yumurta, sperm kalitesi, sayısı annenin rahim duvarı kalınlığı ya da herhangi bir sağlık problemi olup olmadığına bakılmalıdır ve ona göre tedavi yöntemi belirlenmelidir. Tüp bebek uygulaması günümüzde popüler bir tedavi yöntemidir ve farklı yöntemleri bulunmaktadır. Tüp bebek uygulamasında kullanılan en yenilikçi yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İlaçsız Tüp Bebek Yöntemi (IVM): Bu yöntemde yumurtlama için herhangi bir ilaç vermeden kadının yumurtalarından henüz olgunlaşmamış olanlar seçilerek toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında 1-2 gün süren işlemlerle olgunlaştırılır. Olgunlaştırılan yumurtalara spermler mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilerek yumurtanın döllenmesi sağlanır. Embriyo halini alan yumurta anne adayına transfer edilerek işlem sonuçlandırılır. Yumurtlama için enjeksiyon kullanılmaması ve yan etkisi unsurunun ortadan kalkmış olması, daha az maliyetli olması, daha az ultrason ve test gerektirmesi sebebiyle avantajlı bir yöntemdir.

Mikroçip Uygulaması: Erkek kaynaklı kısırlıklarda kullanılan bu yöntemde mikroçiple baba adayının spermleri gözetim altında tutularak en ideal DNA yapısına sahip olan sperm seçilir. Kaliteli spermler bir kanalda embriyo oluşturmak için yetersiz olan spermler ise başka bir kanalcıkta toplanarak toplanır. Seçilen sağlıklı spermlerin arasından ideal olanlar alınarak döllenme işlemi için kullanılır. Oluşturulan embriyoların kalitesi iyi olduğundan rahimde tutunma oranları artar ve gebelik şansını artırır.

Embriyo ve Yumurta Dondurma: Tüp bebek tedavisinde dondurma, anne adayının normal döngüsünden daha fazla yumurtlamasını sağlayarak kaliteli yumurtaların seçilip spermle döllendirilmesi işlemi sonucunda oluşan embriyoların dondurulması şeklinde gerçekleştirilir. Yumurta dondurma işleminde de kadının yumurta rezervleri kontrol edilerek yeterli görülen yumurtalar seçilir ve daha sonra döllenme işlemi yapılabilmesi için dondurulur.

Embriyoskop: Geleneksel inkübatör sisteminde embriyonun kontrolünü yapmak biraz zordur. Yavaş mı gelişiyor, sağlıklı embriyo gelişti mi gibi soruların yanıt bulması adına embriyo inkübatörden çıkarılarak bakılmak zorundadır. Embriyoskop yönteminde ise bu sürecin kontrolü daha sağlıklı gerçekleşir. Geleneksel yöntemde embriyonun geleceği tam bilinmeden anneye transfer yapılmak zorunda kalındığı için tekrarlanan gebelik kayıplarına neden olabilmektedir. Embriyoskop yönteminde kontrol daha kolay sağlandığı için daha net sonuçlar elde edilebilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...