Türkiyede Bulunan Değişik Müzeler

10 Eylül 2021

Türkiye ‘de geçtiğimiz yıllar içinde geleneksel müzecilik anlayışı değişti. Bu anlamda çok fazla sayıda müze açıldı. Bu müzeler halen açılmaya devam ediyor.  Bu müzeler önyargıları sebebi ile müzeleri ziyaret etmeyen kişilere de farklı bir imkân sunuyor.

İlginç Müzeler

Bu müzeleri sizler için listeledik.

1- Tahta kuşlar Etnografya Müzesi: Balıkesir'de bulunan bu müze Alibey adında bir ilkokul öğretmeni tarafından kurulmuştur. Balıkesir ilinin Edremit ilçesinin Tahta kuşlar Köyü’nde yer almaktadır. Orta Asya’ bölgesinden göç eden Türk boylarına ait eserler ve de Kazdağı efsaneleri materyalleri de bir arada sergileniyor.

2-Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi: İstanbul'da bulunan bu müze Türkiye’nin ilk özel çağdaş müzesidir. Bu müze içerisinde dönemsel olan sergilerin yanı sıra Türk ve de yabancı ustalar ile genç sanatçıların bir arada çalıştıkları çalıştığı Elgiz Koleksiyonu da görülmeye değer. Girişi ücretsizdir.

3-Tekkeköy Mağarasın ve Arkeoloji Vadisi Müzesi: Samsun ilinin Tekkeköy ilçesi içerisinde bulunan bu müze Türkiye’nin ilk imitasyon müzesidir. Bu vadideki Rum evlerinden birinin restorasyonu ile kurulmuş olan bu müzede, Paleolitik ve de Kalkolitik döneme ait olan sergileniyor. Girişi ücretsizdir.

4-Adana Sinema Müzesi: Eski Adana evlerinden bir tanesi Adana Belediyesi tarafından restore edilip sinema müzesi haline getirilmiştir. Bu bölgenin zengin sinema tarihine ışık tutuyor. Girişi ücretsizdir.
5- Çamlık Tren Müzesi: İzmir ilinde bulunur. Türkiye’nin en eski demiryolu hattının yakınına kurulmuştur. Bu müze Avrupa’daki en çok büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından birine sahiptir.9 yolcu ve 7 yük vagonu yer alır. Atatürk'ün çamlık seyahatini gerçekleştirdiği lokomotifte bu müzede sergileniyor.

6-Kastamonu Şapka Müzesi: Mustafa Kemal Atatürk’ün şapka devrimini gerçekleştirdiği Kastamonu ilinin en çok ziyaret edilen müzesi olan bu müze Türkiye'nin tek şapka müzesidir. Giriş ücretsizdir.
7- Gaziantep Mevlevi hanesi Vakıf Müzesi: Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde bulunmakta olan bu müze Mevlevilik kültürünü yansıtır. Giriş ücretsizdir.8- Bodrum Sualtı Müzesi, Muğla: Bodrum Kalesi içinde bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyadaki en önemli olan sualtı arkeoloji müzelerinden biridir. Bu müzede dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonu bulunur. 

9- Turkcell Diyalog Müzesi: Gayrettepe Metro İstasyonu içinde ayrılmış özel olan bir bölümde bulunur.  Bu müzede tüm katılımcılar görme ve de işitme engellileri bireylerin dünyası deneyimleniyor. Sergi içinde çalışan görme ve de işitme engellilere de istihdam olanağı da tanınıyor.

10-İstanbul Oyuncak Müzesi: 1700’lü yıllardan itibaren günümüze gelen oyuncak tarihinin en mükemmel örneklerini sergiliyor. Bu müze Göztepe'de tarihi bir köşkte bulunuyor. Akılda kalıcı olan bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilerini karşılamakta olan bu ilginç müze daima dikkat çekiyor.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...