Turşu Suyu İle Yapılacak 10 Bilmediğiniz Şeyler

18 Ocak 2021

Evde kurduğunuz turşu suyu sakın atmayın! Öyle farklı şeylerde kullanacaksınız ki siz bile gözlerinize inanamayacaksınız!

Biten turşunun suyu ile neler mi yapılır? Suyunu bazen bitirmeyebiliriz ve bunu dökeriz. Sakın dökmeyin! Suyunu hiç tahmin edemeyeceğiniz şeylerde kullanabilirsiniz.

Şimdi sizlerle turşu suyunu hangi alanlarda kullanırız ondan bahsedelim.

1- Güneş yanıkları

Yaz aylarında bolca güneşlendiğimiz zamanlarda vücudumuzda oluşan yanıkların can sıkıcı olduğunu biliyoruz. Ama turşu suyu ile bu durumu biraz daha hafifletebilirsiniz. Yanık oluşan bölgelere pamuklu beze döktüğünüz turşu suyunu tüm bölgeye sürelim. Böylece vücudunuzda oluşan yanıkların daha hafif olmasına yardım edercektir.

2- Kaslarda olan kramp ve ağrılar

Çoğu antrenörler, spordan sonra sporcularına turşu suyu içmelerini söyler. Eğer antrenmandan sonra turşu suyu içerseniz, ertesi günü uyandığınızda kaslarınız çok kötü olmayacaktır. Bu bilgi ile vücutta oluşan spor sonrası ağrıyı hafifleten içecek ortaya çıkmış diyebiliriz.

3- Geceden kalanlara tavsiye

Gece fazla alkol aldıysanız eğer? Ertesi günü işe gitmek için zorlanabilirsiniz. Çünkü vücudunuz susuz kalmıştır. Bu nedenle uyumadan önce turşu suyu içmeniz sizi biraz daha rahatlatacaktır. Turşu suyu içerisinde potasyum ve sodyum vardır. Bu iki bileşen vücudunuzda oluşan terde de mevcut. Bu nedenle vücutta atıldığında onu takviye etmiş olacaksınız.

4-Midede oluşan ekşime

Midenizde oluşan ekşime için, turşu suyun içine bir miktar bal ve sirke ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı akşam yemekten önce bir yudum içmeniz mide de oluşan yanmayı önleyecektir.

5- Kilo vermek isteyenler

Kilo vermede sirkenin büyük bir rol aldığı araştırmalar sonunda ortaya çıkmıştır. Gün içinde her gün bir miktar sirke suyu içmeniz ( turşu suyunun ne ile oluştuğuna bakarsanız) daha çabuk kilo verirsiniz.

6- Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına

Eğer üşüttüyseniz ilk belirtinin boğaz ağrısı olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle bu durumdayken bir yemek kaşığı turşu suyu içmek iyi gelecektir. Turşunun içinde olan asit, öksürük şurubundan daha etkilidir.

7- Kan şekeri seviyesini dengeler

Yapılan araştırma sonunda, yemekten önce bir miktar turşu suyu içmeniz kan şekeri seviyesini olması gereken oranda tutar. En çokta tip 2 diyabet olan kişilerde geçerli oluyor.

8- Yemekler

Salatalarda, kremalı salata sosunda, yumurta salatasında ve balık salatasında turşu suyunu sirke niyetine kullanabilirsiniz. Bazı kişiler eti marine etmek için turşu suyundan faydalanılar.

9- Bakır malzemeleri temizlemede

Bakır ürünlerinizi temizlemede turşu suyunun etkisi oldukça büyük. Bir sünger yardımı ile tüm bakır ürünün üzerine bir miktar turşu suyu dökerek temizleyebilirsiniz. Elinizde ne var ise, bez yada sünger turşu suyuna batırın ve temizleyin.

10- Gübre yerine

Eminim duyduğunuzda çok tuhaf gelmiştir. Ama turşu suyu gübre olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra ısırgan otu ve deve dikeni gibi bitkilerin yok olması içinde kullanılır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...