Tuvalet Temizliği

5 Şubat 2022

Tuvalet Temizliği

Tuvalet, tüm yaşam alanlarında insan ihtiyaçları için bulunur. Temiz olması ve düzenli olarak temizlenmesi önemlidir. Tuvalet temizliği, insan vücudu sağlığı için çok önemlidir. Temizlik için kullanılacak temizlik malzemeleri kir ve kireci önlemeli aynı zamanda ferahlık da vermelidir. Tuvalette çok fazla mikrop olduğundan temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar fazladır. Tuvalet temizliğinde, alan içerisinde bulunan her obje ve malzeme de temizlenmelidir. Tuvalet temizliği için gerekli olan malzemeler şöyledir;

  • Mikro fiber bezler ve sünger
  • Temizlik fırçaları
  • Yüzey temizleyici (klozet için ayrı bir temizlik malzemesi)
  • Temizlik sonrası ferahlatıcı etki için alerjik etkisi olmayan kokular.

Temizlik için gerekli malzemeler, kişi tercihi ve temizlik alanına bağlı olarak değişebilir. Ağır kimyasallar ile temizlik yapmak sağlık için zararlıdır bu nedenle doğal temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Temizlik esnasında klozete, lavaboya varsa alan içerisinde duş bölümünde ayrı bezler ve fırçalar kullanılmalıdır. Klozet veya alaturka tuvaletler de kir ve kireçlerin daha kolay giderilebilmesi içinde önce temizlik malzemesini uygulamak bekletip durulamak daha etkilidir. 

Tuvalet Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuvalet temizliği için birçok malzeme kullanılabilir. Sürekli olarak kullanıldığı ve ıslak kaldığı için kireç ve sarı lekeler tuvalette daha sık görülür. Temizlikte beyaz sabun, sirke ve limon tuzu kullanılabilir. Kireç giderilmesi için oldukça faydalı malzemelerdir. Toz bırakmayan ve kurulama için daha iyi olan bezler ise mikro fiber bezlerdir. Tuvaleti temizlerken tuvalet fırçası, sabunluk diş fırçaları ve fırçalık varsa onların da ayrıca temizlenmesi gerekir. Çamaşır suyu tuvalet temizliğinde en sık kullanılan kimyasal deterjandır ancak oldukça zararlıdır. Zorlu kirler için bile olsa oldukça az kullanılmalı, cilt ile temas ettirilmemeli ve farklı temizlik malzemeleri ile asla karıştırılmamalıdır. Tuvalet temizliğinde temizlik malzemeleri fırça ile el değmeden her noktaya yayılmalı ve sürtülmelidir. Tuvaleti temizlerken eldiven kullanmakta gereklidir. Çok fazla mikrop barındırdığı için el ve tırnaklarda tahrişe ya da varsa yaraların enfeksiyon olmasına neden olabilir. Tuvalet ve diğer yaşam alanlarının tamamı düzenli olarak temizlenmelidir. İnsan sağlığı için temizlik gereksinimdir. Temizlikte ağır kimyasallardan uzak durulmalı ve birbiri ile asla karıştırılmamalıdır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...