Tuz Ruhunun Temizlikteki Görevi

4 Şubat 2022

Tuz Ruhunun Temizlikteki Görevi

 Kimyasal ismi hidroklorik asit ve HCL formülü ile adlandırılan tuz ruhu çok keskin kokuya sahiptir. Ayrıca tuz ruhu oldukça aşındırıcı, çevreye ve insanlara son derece zararlı mineral, inorganik bir asit çeşididir. Tuz ruhu oda sıcaklığında genellikle sıvı halde bulunur ve bileşiminde hidrojen ve klor elementlerini içermektedir. Genellikle bazı ülkelerde çevreye çok zararlı olarak değerlendirilen tuz ruhu ev temizliği için kullanılır.  Tuz Ruhu, son derece güçlü etkiye sahip olması sebebiyle ev temizliğinde kullanılır. Tuvalet ve banyo temizliklerinde oldukça fazla etkilidir. Bundan dolayı tuz ruhu temizlikte ciddi fayda sağlamaktadır. 

Tuz ruhunun son derece ağır olan kokuya sahip olması başka kimyasal maddelerle birleşerek kullanılması durumunda zehirleyici bir etkiye neden olmaktadır. 

Tuz Ruhunun Temizlikte Nasıl Kullanılır?

Banyo ve tuvalet temizliğinde kullanılan tuz ruhunun en fazla fayansların parlatılmasında etkisini gösterir.  Ayrıca yağlı türdeki lekelerin temizliğinde de oldukça etkisi fazladır. Fakat tuz ruhu, kesinlikle direk olarak cilde veya kumaş üstüne temas etmemek gerekir. Çok güçlü temizleyici özelliğe sahip olan tuz ruhu fayanslar da ve aşırı kirli olan lavaboların da temizliğinde de kullanılır. Bu tarz temizlikler de mermer veya mozaik üzerine de kesinlikle kullanılmamalıdır. Çok güçlü etkiye sahip olmasından dolayı mermer veya mozaiklerin yapısını bozabilir. Banyo küvetlerinde bulunan sarı lekelerin de ve pas lekelerinde de çok hızlı bir etkiye, temizliğe neden olmaktadır. Tuz ruhu ile temizlikte temiz bir bez yardımı ile cilde temas ettirmeden veya fırça üstüne dökülerek yapılmalıdır. Eğer tuz ruhu cilde temas ederse kesinlikle cildinizi soğuk su ile yıkamanız gerekmektedir. Ayrıca tuz ruhu ile temizliğe başlamadan önce temizlik yapılacak alanın hem pencereleri hem de kapısı açılmalıdır. Temizlik sırasında tuz ruhunun kapağının da mutlaka kapalı olması gerekir. Çocukların ulaşamayacağı yüksek bir yer de ya da kilitli bir alanda saklanmalıdır.

Tuz Ruhunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Tuz ruhu, temizliğin yanı sıra birçok alanda kullanılmaktadır.  Kullanım alanları arasında demir çelik, kağıt üretimi, boya sektörü, metal klorürü üretimi, organik madde üretimi, reçine rejenerasyonu, ilaç üretimi, PH kontrolü, tekstil, inorganik madde üretimi, iyon alışverişi, deri sektörü ve gıda sektöründe kullanılan katkı maddelerinin üretimi gibi alanlar yer almaktadır. Ayrıca petrol araştırmalarında kayaların içerisine hidroklorik asit enjekte edilmesi söz konusudur. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...