Uber Nedir?

4 Mayıs 2022

Uber Nedir?

Uber akıllı telefonlarda yer alan uygulama çeşitlerinden bir tanesidir. Bu uygulamanın amacı akıllı telefon üzerinden yolcu taşıma hizmetlerinde fayda sağlamaktadır. Uber uygulamasını akıllı telefonlarınızdan indirerek yararlanmanız mümkündür. Bu uygulama sayesinde gitmek istenilen yer üzerine gidebileceğiniz ulaşım taşıtlarını rahatlıkla bulmanız mümkündür. Uygulama üzerinden gideceğiniz yer için ulaşım aracı tercihinizi yapabilir, bu aracı çağırabilir,ücret tarifeleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca uygulama sayesinde seçeceğiniz taşıtın hangi güzergahlardan geçeceği bilgilerine de erişim sağlayabilirsiniz.

Uber Taksi Ne İşe Yarar ?

Uber taksi bu platform içerisinde taksi hizmetleri veren araçlara ulaşım sağlayan bir hizmettir. Uygulamayı yükledikten bu platformda yer alan çağrı butonunu aktive ettiğinizde size en yakın uber taksi hizmeti veren araca çağrı düşmekte ve bilinen taksi hizmetlerinden yararlanma hakkı elde etmektesiniz. Uber taksinin normal taksi hizmetlerinden tek farkı akıllı telefonlar aracılığı ile daha kolay ulaşım sağlanması ve çeşitli bilgiler alma hakkı sağlamasıdır. 

Uber Taksi Hizmetleri Ülkemizde Neden Yasaklanmıştır?

Uber taksi hizmetleri ülkemizde uygulanmaya başladığında çok yüksek talep ile karşılaşmıştır. Pek çok insanın artık akıllı telefon kullanması ve akıllı telefonların hayatımızı kolaylaştıran uygulamalarından faydalanmaya başlaması ile gelişen Uber taksi hizmetleri zamanla özellikle büyük şehirlerde pek çok insan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ancak 2021 yılına gelindiğinde haksız rekabete yol açtığı kararı ile ülkemizde kullanımı yasaklanan Uber taksi hizmetleri ile uygulamaya erişim kısıtlaması getirilmiştir. Bu davayı açan taraf İstanbul Taksiciler Esnaf Odası olup davayı açma nedenleri ise haksız rekabet oluşturması gerekçesidir. Özellikle İstanbul ilinde çok yaygın bir ağa ulaşan Uber uygulaması kullanıldığı tarihlerde İstanbul ilinde hizmet veren diğer taksilerin işlerini sekteye uğratması neden gösterilerek davaya konu olmuştur. Ancak yine aynı yılın ortalarında verilen karar ile Uber uygulaması üç büyük şehrimizde tekrar uygulama dahiline alınmıştır. Uber uygulaması şu an pek çok ülkede aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu platformun aktif bir şekilde kullanıldığı dünya ülkelerinde günün herhangi bir saati bu uygulamanın sağladığı yararlardan faydalanmak mümkündür

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

CEVİZLİ BAKLAVA

12 Mayıs 2023

Cevizli baklava, Türk mutfağının en sevilen tatlarından biridir. İşte cevizli baklava tarifi:...

Aile Hikâyesinde Kanser Genetiği Nedir?

10 Nisan 2022

Kanser Genetiği Nedir?Kanser genetiği; o organa özel bazı genlerde görülen değişiklikler...

Kış Aylarında Cildin Kurumasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

1 Mart 2022

Kış Aylarında Cildin Kurumasını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?Cilt kurumasının bir çok...

Tümörlerin ve Kanserin Gelişimini Durduruyor

5 Ocak 2021

Kanser ve tümörlerin vücutta oluşumu , bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkıy...