Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

28 Mayıs 2022

Uçuk Neden Çıkar ve Nasıl Geçer?

Genellikle burunda ve dudak kenarlarında çıkan uçuğun çıkma nedeni herpes simpleks virüsü olarak adlandırılan bir tür virüs türüdür. Uçuğun bulaştığı bu virüs hayatı boyunca sinir hücreleri içinde hapsolmakta buda uçuğun genellikle aynı çıktığı yerde aralıklarla kendini yenilemesine neden olmaktadır. Uçuk neden çıkar? Sorusunun yanıtı olarak uçuğun çıkma sebebi bu virüsün vücuda bir kere bulaşmasından kaynaklanmaktadır. Peki aralıklı zamanlarda uçuk tekrardan neden çıkmaktadır? Bu duruma neden olan çeşitli sebepler olabileceği gibi en çok rastlanılan uçuk çıkma sebepleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Uçuk genellikle enfeksiyonel olarak geçirilen hastalık akabinde çıktığı görülmektedir. Bunun sebebi vücut bağışıklığının bu nedenlerde zayıf düşmesinden dolayı hastalıklı bölgelerle uğraşması sonucu oluşan zayıflık ve halsizlik halleridir. Bu zamanlarda tekrar aktive olabilen uçuk virüsü bulaşıcı bir rahatsızlıktır.
  • Kişinin yorgun olduğu yada fazla stres altında kaldığı dönemlerde de vücut bağışıklığı olumsuz etkilenebilmektedir. Bu nedenle bu dönemler yaşanırken yada hemen bu dönemlerin ardından uçuk oluşumlarına rastlanabilmektedir.
  • Kullanılan ilaçlar veya bunların neden olduğu hormanal değişim süreçlerinde de uçuk çıkmaya müsait hale gelmektedir.
  • Fazla güneş ışığına kalmanın vücuda çeşitli zararlarının olduğu bilinmektedir. Bu zararlı etkilerden birisi de uçuğa neden olan virüsün bu ışınlardan etkilenerek aktive olabilmesinden kaynaklanmaktadır.
  • Geçirilen ağır hastalıkların tamamı vücut bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğundan uçuğa zemin hazırlamaktadır.

Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk neden çıkar ? Sorusunu ana hatları ile cevapladıktan sonra uçuk nasıl geçer? Sorusu hakkında bilgi vermek gerekir ise;

  • Uçuğun henüz tam olarak görünmediği ilk çıkma zamanında uçuk çıkan bölgede karıncalanma yada hafif uyuşma gibi belirtiler görülmektedir. Bu dönemde iken bu bölgeye buz kompleksi uygulamak uçuk virüsünün dağılmasını ve büyümesini engelleyecektir.
  • Yİne uçuğun ilk çıkma döneminde yani ilk hissedildiğinde kullanılabilecek uçuk kremleri uçuğun görüntüsünü büyümeden kurutulmasına olanak tanımaktadır. Bu kremler uçuğun çıktıktan sonra ki dönemlerinde genellikle ilk etkilerini göstermemektedir.
  • Uçuğun kurutulmasına yardımcı olan en önemli bitkisel çözümlerden biri de aloe vera bitkisinin içinde ki jelsi sıvının uçuk çıkan bölgenin üzerine sürülmesi ile elde edilmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...