Unutkanlığı Azaltacak Besinler

10 Ağustos 2021

Anahtarımı nereye koydum, kalemim şimdi elimdeydi, dün ne yedik gibi sorularla unutkanlığınızın başladıysa unutkanlığı azaltacak besinler ile durumu kontrol altına alacağız. İlk başlamamız gereken yer unutkanlığa neyin sebep olduğudur. Günlük hayatın koşuşturması içerisinde çoğu zaman kendimize gereken değeri veremiyoruz. Bu da vücudumuzda birtakım rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir. Uyku düzeninin bozulması, düzensiz beslenme, stres, depresyon, vitamin eksiklikleri gibi nedenler sonucunda unutkanlık yaşamaya başlamamız kaçınılmazdır. Hayatınızı olumsuz etkilemediği sürece unutkanlık hastalık olarak değerlendirilmez ancak ilerlemeye başladığında daha büyük problemlere yol açacaktır. Bu belirtileri yaşamaya başladıysanız korkmanıza gerek yok unutkanlığı azaltacak besinler hangileri sizler için sıralıyoruz.

 

 

Unutturmayan Besinler

1-Yulaf

Buğdaygiller familyasına ait olan yulaf içerdiği B12, çinko gibi unutkanlığa iyi gelecek vitaminleri ve mineralleri içermektedir. Her gün bir kase yulaf tüketerek mental sağlığınızı korurken aynı zamanda gün içerisinde almanız gereken proteinleri, vitaminleri ve minarelleri de almış olacaksınız.

2-Bitter Çikolata

Stres, depresyon, kaygı gibi problemler yaşamaya başladığımızda vücudumuz çikolata isteyecektir. Yeterli miktarlarda ve yanında bitki çayı, süt gibi besinlerle tüketildiğinde çikolata vücudumuz için faydalı olmaktadır. İçerisinde bulunan polifenoller beynin çalışmasına destek olurken flavonoidler ise yaşlanmayla oluşan zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaktadırlar. Unutkanlığınıza iyi gelmesi için %60 kakaolu bitter çikolatayı haftada 40gr olarak tüketebilirsiniz.

 

 

3-Balık

Omega 3 açısından oldukça zengin olduğu bilinen balıklar da unutkanlığa iyi gelerek hafızayı güçlendirmektedir. Beynin gri bölgesinde bulunan hücre zarları için DHA kaynağı olan balıklar beyin hücreleri arasındaki iletişimi artırmaktadırlar. Böylelikle bunama, unutkanlık gibi sorunların önüne geçen balık haftada en az iki kez tüketilmeli.

4-Ceviz

Unutkanlığı azaltacak besinler içinde yer alan bir diğer besin de cevizdir. Günde tüketeceğiniz bir avuç ceviz hafızanızı güçlendirecektir. Ceviz de tıpkı balık gibi Omega 3 yağ asidi açısından oldukça zengindir ve hafızanızı güçlendirirken E vitamini ile de beyin sağlığına katkısı büyük olacaktır.

 

 

5-Nar

Güçlü antioksidan özelliği gösteren mucize meyve nar vücudumuzu serbest radikallere karşı koruyarak unutkanlığa sebep olan durumların önüne geçiyor. Kan dolaşımını düzenleyerek beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesine yardım ediyor. Haftada tüketeceğiniz 1 veya 2 porsiyon nar hafıza kaybınızı gerilecektir. 

6-Ispanak

Bol bol K vitamini, lutein, folat ve beta karoten içeren ıspanak beyin sağlığına iyi gelen besinlerden bir diğeridir. Yemek olarak yapmak yerine hazırlayacağınız bir tabak leziz salata zihinsel geriliği %40 azaltacaktır. 

7-Tarçın

Tarçın içerdiği antioksidanlar ve anti-enflamatuar özellikler ile insan sağlığı için oldukça önemlidir. Nöronları koruyarak, nörotransmiter seviyelerini normalleştirerek ve motor fonksiyonlarını iyileştirerek hafızayı güçlendirir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...