Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

9 Mart 2022

Ürolojik Hastalıklar Nelerdir?

Her bölümün kendi alanı olduğu tıp alanında üroloji bölümünün ilgilendiği hastalıklar ve organlarda ayrı değerlendirilmektedir. Ürolojik hastalıklar nelerdir? sorusunun yanıtı pek çok kişi tarafından merak edilen sorulardan biri olmaktadır. Üroloji bölümü genel olarak böbrekler, idrar yolları ile ilgili hastalıklar ve üreme sistemi rahatsızlıkları ile ilgilenen bölümü oluşturmaktadır. Bu bölümler ile ilgili pek çok hastalık oluşabilmekte olup bu konularda herhangi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa üroloji bölümüne tedavi olmanız gerekmektedir. Ürolojik hastalıklar olarak nitelendirilebilecek hastalık türleri yazımız devamında detaylandırılmıştır.

  • İdrar yollarında oluşabilecek hastalıklara üroloji bölümü müdahale etmektedir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilecek bu durumlara oldukça sık rastlanılmaktadır. İdrar yolarında taş oluşumları , enfeksiyonel rahatsızlıklar ,idrar kaçırma, idrar yollarında oluşabilecek darlıklar ve taş oluşumları gibi rahatsızlıklar ürolojik rahatsızlardan bir kaç tanesidir.
  • Böbreklerde oluşabilecek kitleler ve taşlar oldukça rahatsızlık veren yapılardandır. Bazı durumlarda bu bölgelerde kitle ve tümör gibi yapılarda oluşabilmekte olup bu rahatsızlıkların tümü üroloji bölümü tarafından tedavi edilmektedir. Böbrek üstü bezlerinde de bazı durumlarda problemler meydana gelebilmektedir. Bu problemlerin tedavisi de üroloji bölümünü ilgilendirmektedir. Günümüzde böbreklerde taş ve kum oluşumlarında yapılan ameliyatların bir çoğu kapalı ameliyat şeklinde yapılabilmektedir.
  • Erkeklerde görülebilen prostat hastalıkları ve prostat kanseri tedavisi de ürolojik hastalıklardan sayılmaktadır. Prostat tanı ve tedavisinin hastalığın ilerlemeden tespiti ve tedavi edilmesi kanserin yayılım riskini azaltmada büyük önem taşımaktadır.
  • Penis fraktürü ,testis torsiyonu, erektil disfonksiyon gibi hastalıkların tedavileri de üroloji bölümü tarafından sağlanmaktadır.
  • Kadınlarda görülebilecek genital siğiller ve vezikoüreteral reflü rahatsızlığı ürolojik hastalıklardan sayılmaktadır.
  • Çocukluk çağlarında da ürolojik rahatsızlıklar görülebilmekte olup bunlardan en yaygın görüleni erkek çocuklarda rastlanılan inmemiş testis rahatsızlığıdır. Çocuklarda altına kaçırma ve idrar yollarında tıkanıklık olması gibi problemler için yine üroloji servisine muayene olunması gerekmektedir.
  • Cinsel fonksiyonlarla ilgili rahatsızlıklar , erken boşalma, sertleşme rahatsızlıkları ürolojik hastalıklardandır.

Her hastalıkta olduğu gibi üroloji bölümü rahatsızlıkları da ihmal edilmemesi gereken hastalıklardandır. Sayılan organlar ile ilgili doğuştan veya zamanla oluşabilecek rahatsızlıklarda vakit geçirmeden bir üroloji uzmanına muayene olmak gerekmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...