Ütü ile Yapılacak 6 Mükemmel Fikir

4 Eylül 2020

Evlerimizde kıyafetlerimiz için kullandığımız ütü aslında bizim düşündüğümüzden daha faydalı bir alettir. Giysilerimizin daha güzel görünmesinin yanında ahşap mobilyalarda ki lekeleri, yanıkları çıkartabilir. Bunun gibi çok fazla kullanabileceğiniz alanlar var. Şimdi neler yapabileceğimize bakalım. Ütü ile mükemmel şeyler.

 

1.Mum Lekesinden Kurtulmak

 

 

Kıyafetlerinizde , halılarınızda yada bir kumaş üzerinde mum lekesi var ise ütü ile temizlenebilir. Mum lekesi olan kısmı 2 havlu arasına alalım ütüyü düşük ayara getirerek bu bölgeye bastıralım. İşte bu işlemde lekeler havluya yapışacak ve lekelerden kurtulacaksınız.

2. Kıyafetlerinizden sakızı çıkarmak

Beklenmedik bir andan oturduğumuz yerde sakız olabilir ve kıyafetimize yapışabilir. Bunu çıkarmak hiçte kolay olmayacaktır. Ama ütü ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Karton parçası alalım sakız yapışan bölgeye koyalım ardından üstüne düşük ayarda ayarladığımız ütüyü bastıralım. Evet yapışan sakız kolay bir şekilde çıkacaktır.

3.Yemeklerinizi ısıtabilir yada pişirebilirsiniz.

 

 

Genellikle tüp üzerinde ısıtılan yemeklerinizi ütü üzerinde de ısıtabilir yada pişirebilirsiniz. Hiç beklenmedik anda doğalgazınız kesilebilir ve evde tüp olmayabilir , ütü işinizi daha kolaylaştıracaktır. Dikkat etmeniz gereken bir husus folya kullanmalı ve yağın ütü üzerine geçmesini önlemeliyiz.

4. Mobilyalarınızdaki bardak, tabak izleri kaldırabiliriz.

Ahşap mobilyalarımızın üstüne sıcak bardak, tencere koyabiliriz ve lekeler oluşacaktır. Bu lekeleri çıkarmak için öncelikle leke olan kısmın üzerine havlu koyalım. Daha sonra ütünün buharı ile ütüleyin. Sonuç mükemmel tüm lekeler yok olacaktır.

5. Halı üzerindeki mobilya çıkıntılarını kaldırabilirsiniz

Zaman zaman mobilyalarımızın yerini değiştirmek isteriz. Değiştirdiğimizde halı üzerinde iz olduğunu göreceksiniz, bu izi yok etmek için nemli bir havluya ihtiyacımız var. Nemli havluyu iz olan yere koyun ve buharlı ütü ile havluyu ısıtın. Ara ara havluyu kaldırın kabartın. Bu işlemi istediğiniz sonucu alana kadar devam edin.

6.Çiçeklerinizi kurutabilirsiniz

 

 

Çiçeklerin kuruması 2-3 hafta sürebilir. Ütü ile bu işlemi çok kısa sürede yapabiliriz. Çiçeklerinizi 2 adet kağıt parçası arasına koyalım ağır bir şey ile düzleştirin sonra düşük ayar ütü ile 10 saniye boyunca kağıdın üstüne bastıralım. Daha sonra kağıdı 10 saniye soğuması için bırakalım. Bu işlemi çiçeğiniz kuruyana kadar yapmaya devam edin.

Evet ütü ile yapabileceğiniz bir çok şey var bu tamamen sizin hayal dünyanıza kalmış ilginç çözümler bulabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...