Ütünüzün Ömrünü Uzatmak Elinizde!!!

7 Temmuz 2020

Ütü şıklığımızı tamamlayan kıyafetlerimizin vazgeçilmez tamamlayıcısıdır.Ütüler Zamanla kullanım hatalarına bağlı olarak ,kireçlenmeye ,su dökmeye, kıyafette leke bırakmaya, ısınma sorunları oluşmasına sebep olur.Ütünüz markası ne olursa olsun ütüyü yanlış kullanmak ürününüzün çabuk bozulmasına sebebiyet verecektir. Size vereceğimiz bir kaç sır ütünüzün ömrünü uzatmaya fayda sağlayacaktır.

Ütü temizliği gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değildir. Ütü sonrası düzenli temizlik yaparsanız ütünüzden gayet başarılı sonuçlar alırsınız ve sorunsuz ütü yapma keyfini yaşayabilirsiniz.

Kirli Tabanlı Ütüye Karbonat

Kirli ütünüz için 2 Yemek kaşığı kadar karbonatı ve 1 yemek kaşığı kadar suyu güzelce karıştırın. Çoğu zaman ütünün kireçlenmesine sebep olan ütü için kullanılan sudur. İşte tam da bu yüzden bu karışımı hazırlarken hazır filtresiz su kullanmanızı tavsiye ederiz. Elde ettiğiniz karbonatlı karışım ,çok cıvık yada çok katı olamasın lütfen.Hazırladığımız bu karışımı ütünün tabanına güzelce yayalım ama dikkat edin ütü sıcak olmasın.Soğuk ütünün tabanına yaydığınız bu karışımı biraz bekletin .Sonrasında temiz bir bez yada sünger yardımıyla ütüyü güzelce silin.

Tıkalı Buhar Deliği İçin Kulak Temizleme Çöpü

Ütünüz yeterli buhar salınımı yapamıyorsa buhar delikleri tıkanmış olabilir.Bunu için ihtiyacımız olan tek şey kulak temizleme çöpü. Kulak temizleme çubuğunun pamuk olan tarafını yine temiz filtresiz su ile ıslatınız. Ütünün deliklerine çok fazla bastırmadan döndürerek temizlemeye çalışın.Kullandığınız temizleme çubuğu tertemiz olana kadar devam ediniz temizliğe. Bu işlemden sonra büyük oranda buhar salınımı olacaktır.

Ütünün Su Bölümüne Arıtma Suyu Kullan

Ütünüzün uzun ömürlü ve sorunsuz olmasını istiyorsanız kullanacağınız suyun temiz olması çok önemlidir.O yüzden ütünüze kullanacağınız su mümkünse arıtılmış temiz su olsun.Hatta bu suya çok az miktarda sirke de ekleyebilirsiniz.

Limon Tuzu Kullanmak

Ütülerin bozulmasındaki en önemli sebep kullanılan kireç oranı yüksek olan sudur.Kireci sökmek için ,öncelikle arıtılmış suya limon tuzu yada sirke koyup kaynatın.Daha sonra bu suyu soğutup ütünün haznesine boşaltın ve ütüyü çalıştırın.Daha sonra kullanmadığınız bir bezi ütülemeye başlayın.Bu harika yöntem ile birlikte ütünüzün kireci büyük oranda yok olacaktır.

Tuz ve Sirkenin Mucize Etkisi

Öncelikle bir tencereye 1/3 Tuz ve 2/3 sirkeyi koyun . Ocağa alın ama sakın kaynatmayın buradaki amaç tuzu eritmek .Hafif hafif ısınmaya başlayınca ocaktan alın.Hafif ılısın karışım.Daha sonra kullanılmamış diş fırçası yada temiz bir bezi hazırladığımız karışıma batırarak ütünün tabanını temizleyin.Bu işlemi tamamladıktan sonra bir bez yardımı ve beyaz sirke ile temizleyin.

Diş Macunu ve Süper Etkisi

Ütünüzün tabanına yayın ve bir bez yardımı ile temizleyin.Sonrasında ütünüzü çalıştırıp kullanmadığınız bir bez parçasını 5 dakikaya yakın ütüleyin.Bu yöntem ütünüz için çok başarılı bir yöntem olacaktır.

Ayrıca Ütünün ömrünün uzun olması için ütülediğimiz kıyafetlerin ıslak olmamasına özen göstermeliyiz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...