Uyuma Şeklinin Kişiliğe Etkisi

29 Aralık 2021

Uyuma Şeklinin Kişiliğe Etkisi


Uyku esnasında iskelet, kas ve sinir sistemi ertesi gün için dinlenir, hazır hale gelir. Bu süreçte insanlar farklı şekillerde uyurlar. Bu uyku pozisyonları vücudun sadece sağlığı için değil, aynı zamanda karakteri içinde ipucu niteliğindedir. Şimdi bu uyku pozisyonları kişiliğimizi nasıl anlatır işte analizler... 
Kişiliğe göre uyuma şekilleri ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Bilim adamları insanların uyuma şekillerinin kişiliklerini yansıttığını iletmekteler. Uyku Bilim Merkezi profesörü Idzikowski'nin yaptığı analize göre uyku pozisyonlarının sadece insan sağlığını etkilemekle kalmadığını, aynı zamanda kişilik özellikleri ile de ilişkili olduğunu belirtti. 


Uyuma Şekilleri 


1 Cenin Pozisyonu; Yan tarafınıza bükülerek aldığınız uyku pozisyonudur. Yapılan araştırmalara göre en yaygın uyuma şeklidir. Cenin pozisyonunda yatan insanlar, dışa dönük bir imaj yaratsa da içlerinde çok hassas ve utangaçtırlar. İnsanlara alışmaları zaman alır ama alıştıktan sonra sıcakkanlı karakterlerini hemen ortaya çıkarırlar 
Sola bükülerek uyumak bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir, özellikle yaşamsal organlar akciğer, mide yada karaciğerde. Bu nedenle cenin şeklinde uyuyanlar için uzmanların tavsiyesi sağa doğru bükülerek uyumaktır. 
2 Kütük Pozisyonu ; Bu dümdüz uyku pozisyonunda uyuyan insanların genelde sakladıkları bir şey olmaz. Sosyal ve açık sözlüdürler. Canlarının sıkılabileceği çok az şey vardır. Bu pozisyon her ne kadar sabit ve sıkıcı görünse de sosyal açıdan en aktif kişilerdir. 
3 Deniz Yıldızı Pozisyonu; Bu pozisyonda uyuyan insanlar genellikle geniş ve rahat davranırlar, mümkün oldukça dertsiz ve tasasız görünürler. Ancak konu başkaları olduğunda karşılıksız bir şekilde yardım ederler. 
4 Asker Yatış Pozisyonu; Bu pozisyon kolların iki yana açılması ile sırt üsyü yatılmasıdır. Bu pozisyonda yatan kişilerin ortak özelliği ise sessiz,  sakin yapıdaki kişiler olmalarıdır. Çok fazla konuşmayı sevmeyen ama yaşam kalitelerinin iyi olmasını isteyen kişiliğe sahiptirler. Ayrıca bu kişilerin kibirli bir yapıya sahip oldukları da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat bu pozisyonda uyumak sağlık açısından çok uygun değildir. Çünkü horlama ve nefes problemlerine yol açmaktadır. Bu durum ise uyku kalitesini düşürür ve yorgun uyanmaya sebep olur. 
5 Serbest Düşüş Pozisyonu; Yüz üstü, bacaklar iki yana hafifçe açılarak, eller başın iki yanında ve başın sağ yada sola çevrilmiş şeklindeki bu pozisyon, asabi ve kırılgan kişilik göstergesidir. Genellikle eleştiri kabul etmezler. Bu pozisyonda yatış şekli mideye baskı yaptığından sağlıklı bir yatış şekli değildir. 
Tavsiye ettiğimiz ve dinlendirici yatış şekli ise; sağ yan üzerine yatmak ve sağ elin sağ yanak altında uyuma şeklidir.
Güçlü karakterli iyi uykular.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...