Uyurken Niçin Aniden İrkilir Yada Sarsılma Duygusu Yaşarız?

21 Ekim 2020

Uykudayken aniden sarsılma ve yatağımızdan düşme sebeplerini merak ediyor musunuz? Şimdi paylaşacağımız yazıda uykudayken aniden irkilme ve sarsılma sebeplerini anlatacağız.

Eminim bir çoğunuzda uykuya tam dalarken bir anda kas krampı girer ve uyanırız. Bunun nedeni vücudumuzda aniden gelişen kasların ani hareketlenmesinden kaynaklanır buda sarsılmaya ve irkilme hissedilir. Bu yazımızda bu ani irkilme ve uyanmanın nedenlerini sizin için araştırdık.

Uykuya dalmadan niçin aniden irkiliriz?

Beyniniz uyku anında kasları felç eder:

Alında ilk olarak neden uyku anında hiç hareket etmediğimizi düşünmeliyiz. İşte bunun sebebi, beynimizde kasları çalıştırmaya yarayan hücreleri kapatan kimyasalları serbest bırakması demektir. İşte bu nedenle uykuda beyniniz çalışsa da vücut kasları felçli olarak kalır.

Bu durum bilinçten uyuşukluğa geçiş olarak sağlanır:

Young Russian Female Sleeping

Bazen vücudumuzun neden felçli görünmediğini düşünmek için, beynimizde neler olduğunu anlamaya çalışalım. Beyinde iki ana bölümleri düzenli olarak bir hayat denetlemektedir. İlk olanı retiküler aktivasyon sistemleri olarak söylenir buda nefes alabilme gibi temel durumları yöneten bölümdür. Bu durum ise yürüdüğümüzde kendini huzursuz ve tetik halinde hissedilir- uyanığızdır. Bu durum karşısında uykuyu baskılayan ventrolateral preoptik çekirdek denir. Burada beynin kaslarını hareket ettirme kısmını kapatan kimyasalı serbest bırakacaktır. İşte şimdi uykuya geçtiğinizde beyin farkındalık kısımdan uyku kısmına geçecektir. Yalnız bu durum aç - kapa gibi çalışmaz. Bunu bir yerden diğer tarafa geçen geçiş olarak düşünebilirsiniz.

Beynimiz bazen rüya ile gerçek dünya arasında kontrolü sağlamakta zorlanırlar:

Bu durum hep sorunsuz olarak devam etmez. Ani bir düzensizlik olduğunda, beyinde rüya alemi ile gerçek dünya arasında kontrolü sağlamak için savaşır. Mesela , bir topu ayağınız ile attığınızı düşündüğünüz de, birden karşınızda ki ayakta attığını düşünebiliriz. Yalnız bunu hareketlerinizin daha sık olduğunuzda uyanabilirsiniz.

Ani hipnotik sarsıntılar anksiyeteye sebep olmaya başlayana kadar her şey normal:

Bu ani hipnotik sarsıntılar normal herkeste olabilecek şeylerdir korkacak bir durum yoktur. Fakat bazen kişiler bu durumlarda fazla odaklanır ve problemlere neden olabilir. Eğer bu durum daha şiddetli olursa bu da anormal bir durumdur. Bu şekilde artarak devam eden anksiyete ve uykusuz geceler, hipnotik sarsılmalara sebep olabilmektedir. Bu durumlarda kendinizi kötü hissediyorsanız bir uzman ile görüşmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...