Uzay Hukuku Nedir?

24 Nisan 2022

Uzay Hukuku Nedir?

Uzay hukuku nedir? Sorusu pek çok insan tarafından merak edilen konulardan birini oluşturmaktadır. Uzaysal faaliyetlerin gün geçtikçe ileri taşınması pek çok ülkenin uzayla ilgili olarak yürüttüğü faaliyetlerinin her yıl artması nedeni ile uzay ile alakalı konularda bir hukuk sistemine ihtiyaç duyulmuştur. Uzay kurallarını oluşturan bu hukuk sistemi uluslararası uzaysal faaliyetlerin düzenlenmesi amacını taşımaktadır. Bu hukuk sistemi hem ülkelerin hem de uzaylı ilgili çalışma yürüten kuruluşların uyması gereken konuları içermektedir. Bu kurallar silsilesi Birleşmiş Milletlerin uzayın barışçıl amaçlarla kullanımı esasları ele alınmıştır. Günümüzde dünyada ki kaynakların hızla tükenmesi ile birlikte pek ülke uzayda olan araştırma faaliyetlerine hız vermiştir. Uzayda ki faaliyetler bununla sınırlı kalmayıp uzayı turizmi konusu da günümüzde oldukça konuşulan ve üzerinde pek çok gelişme sarf edilen alanlardan olmaktadır.

Uzay Hukuku Hangi Konuları Kapsar?

Uzay hukuku devletler arası uzay faaliyetlerini düzenlemekte ve ortaya çıkabilecek sorunlar için hukuki bir takım kurallar koyarak düzen sağlamaya çalışmaktadır. Bu kapsamda devletlerin uzaya gönderdiği füzeler, füzelerin uzayda kalış süresi ve yeniden dünyaya dönüş aşamaları ve bu aşamalar esnasında doğabilecek problemler uluslararası uzay hukuku tarafından incelenmektedir.

Birleşmiş Milletler Uzay İşleri Komitesi

1962 yılında sürekli bir komite haline dönüştürülen BM Uzay işleri komitesi Birleşmiş Milletlerin bir kurumu olarak görev yapmaktadır. Bu komite uzayla alakalı yapılan araştırmaları teşvik etmek, sorunları çözmek, uzayla alakalı konularda programlar geliştirmek ve uzayın yararlı kullanımına ilişkin kuralları düzenleyerek hukuki sorunları inceleme işlevi görmektedir. Uzay hukukunun oluşmasını sağlayan anlaşma 1967 yılında imzalanarak hayata girmiştir. Uzay hukuku son yıllarda ortaya çıkan en yeni hukuk sistemlerinden birini oluşturmaktadır.

Uzay Hukuku Genel İlkeleri

Uluslararası anlaşmalar ile düzenlenen uzay hukukunda bir takım genel ilkeler bulunmaktadır. Bu kurullardan ilki uzayda mülkiyet edinmek ve egemenlik savında bulunmak yasaklanmıştır. Bu ilkenin temel sebebi ise uzayın tüm insanlığın ortak alanı olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun haricinde uzayda yapılan araştırmalarda devletlerin ortak hareket etmesi amaçlanmaktadır. Dünyadan uzaya gönderilen araçlarda bir problem oluşması durumundan sorunun kaynağı olarak uzaya araç gönderen hükümet olarak kabul edilmektedir. Uzay hukukunun genel ilkelerinde uzayda tehlike yaratacak faaliyetler yasaklanmıştır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Ticaret Hukuku

4 Ağustos 2022

 Ticaret Hukuku nedir? Üretim, değişim ve tüketim aşamalarında ticaretle ilgili işleri d...

Çekişmeli Boşanma Davasında Temel Konular

29 Mayıs 2022

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?Çekişmeli boşanma davası, eşlerin boşanma sürecinin hu...

Kat Mülkiyeti Nedir?

17 Mayıs 2022

Kat Mülkiyeti Nedir?Ana gayrimenkul yapısı içinde olan bağımsız bölümlerin üstündeki ...

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

12 Mayıs 2022

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?Ülkemizde faaliyet alanı olarak önemli bir yer kaplayan inşaat se...