Uzay Karanlık Mıdır?

21 Nisan 2022

Uzay Karanlık Mıdır?

Uzayın karanlık olup olmadığını açıklamadan önce renk konusuna değinmek doğru olacaktır. Gözümüze gelen ışığın dalga boyları ile ilgili kırılması "renk" olarak tanımlanabilmektedir. Buradaki dalga boylarının karışımı veya hangi dalga boylarının gelmesi oluşan rengi görmemizle ilgilidir. Işığın kaynağının özellikleri, ışığın yansıdığı yüzeyin pigmentasyonu, ışığın geçtiği ortamın kırılma indisi dalga boylarını etkileyen 3 temel ana unsur olarak sayılabilmektedir. Direkt olarak göze bir ışık geldiğinde, kaynağın nitelikleri (hangi dalga boyunda/boylarında ışık saçtığı) rengi belirlemektedir. Bu doğrultuda uzay karanlık mıdır yoksa karanlık mı gözükmektedir?

Uzayda ve Karanlık

Geniş bir boşluk olarak göz önünde bulundurulduğunda azayda pigment veya yansıyacak yüzey olmadığından, ışığın kaynağının saçtığı dalga boyları, gördüğümüz rengi doğrudan belirlemektedir. Güneş tüm dalga boylarında ışık saçtığı için aslında beyaz renkte iken dünyadan bakıldığında sarı-turuncu renkte görülmektedir, bunun sebebi ise atmosfer tabakasının ışığı kırma indisi ile ilgilidir. Bütün bu bilgilerin ışığında, uzayın siyah olduğu sonucuna varılır çünkü uzayın kendisi bir ışık kaynağı değildir bu sebeple de uzayın kendisinden gözümüze herhangi bir ışık gelmez ve bu durumu da beynimiz karanlık olarak algılamaktadır.

Geceleri gökyüzünün neden karanlık olduğu bilim insanlarının kafasını yüzyıllarca meşgul etmiş bir sorudur. Cevaplanması ise ancak geçen yüzyılda yaşanan bilimsel gelişmelerden sonra mümkün olmuştur. Bu paradoksa "Olbers paradoksu" adı verilmiştir. Öncelikle paradoks hakkında neden kaynaklandığı devamında ise nasıl çözüldüğünü aktaralım.

Olbers Paradoksu Nedir?

Gökyüzünün karanlık olması öncelikle güneş ışığının Dünya’nın karanlıkta kalan kısmına ulaşamamasına bağlansa da durum bundan çok daha karmaşıktır.

Uzay hakkındaki derinlemesine gözlemlerde, uzayın büyük ölçekteki yapısının "izotropik" olduğunu sonucuna varılmıştır. Bu durum şu şekilde daha açıklayıcı olabilir, gökyüzünde hangi yöne bakarsanız bakın homojen bir dağılım görürsünüz. Bu homojen dağılımın içinde aynı sayıda yıldız, ya da gökada vardır. Gözlemlediğiniz alana en yakın olan yıldızdan daha fazla ışık miktarı gelirken size daha uzak olan yıldızdan daha az ışık miktarı gelecektir. Uzayda bir nokta olarak dünyayı ele alırsak, Dünya’ya eşit uzaklıkta olan noktalar bir kürenin yüzeyinde bulunacaktır. Çeşitli hesaplamalar sonucunda görülecektir ki kürenin yüzey alanı yarıçapının karesiyle orantılı olduğu için dünya'ys olsn mesafesi iki katına çıktığı zaman o uzaklıktaki yıldızların sayısı dört katına çıkar. Bu durumda yıldırlararasında oluşan ışık miktarının tam tersi şeklinde olmasına sebep verir. Geçmişte ise evrenin sonsuz olduğu düşünüldüğünden bu bir paradoksa yol açıyordu. Herhangi bir uzaklıktaki yıldızlardan aynı miktarda ışık Dünya’ya ulaşıyorsa ve evren sonsuzsa gökyüzü geceleri de parlak olmalıydı.

Özetle geceleri gökyüzünün karanlık olmasının en önemli nedenleri, evrenin genişlemekte olması ve yaşının sonlu olmasıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...