Uzay Teknolojileri Nelerdir?

22 Haziran 2022

Uzay Teknolojileri Nelerdir?

Uzay teknolojisi; uzay bilimi araştırmaları ya da havacılık endüstrisi tarafından uzaya yapılan uçuşlar, uydular, ve uzayın keşfi konuları başta olmak üzere Uzay ve keşfi için geliştirilmiş olan her tür teknolojiye denmektedir. Uzay teknolojisi kavramının içine sadece keşif amaçlı yapılan geliştirmeler değil, uzay aracı, yapay uydular, uzay istasyonları, ve destek altyapısı, ekipman ve prosedürler ile uzay savaşı konuları girmektedir. Uzayda çalışma yapmak, uzayı daha iyi keşfetmek; yeni aletler ve teknikler yani kısacası yeni teknolojiler gerektirmektedir. BU teknolojilerin başında hava tahmini, uzaktan algılama, GPS sistemleri, dijital uydu ve bazı uzak-mesafe iletişim sistemleri gibi günlük olarak kullanılan hizmetler de gelmektedir.

Uzay Teknolojisinin Tarihçesi

Geçmişe baktığımızda, insan yapımı bir teknolojiyi ilk kez uzaya çıkarmayı başarmış olan ilk ülke Sovyetler Birliği olmuştur. Sputnik 1 adı verilen ilk yapay uydu 4 Ekim 1957 tarihinde fırlatıldı ve dünyanın alçak yörüngesine girdi. SSCB, uydunun başarılı olarak kabul ettikleri hedefler belirlemişti. İki ay sonra ise uzaya canlı olarak Layka adındaki köpek Sputnik 2 adı verilen uzay aracı ile fırlatılmıştır. Amerikalılar yani NASA ise bu gelişmeleri takip ederek 1958 yılında Explorer 1 adını verdikleri ilk yapay uydularını fırlatmışlardır. NASA, 1958 yılının Ekim ayında resmi olarak faaliyete geçmiş ve Alan Shepherd adındaki astronotu 1961 Mayıs başlarında yörüngede kısa bir uçuş ile ilk kez bir Amerikalıyı uzaya fırlatmıştır. SSCB ise NASA'dan daha hızlı davranarak yaklaşık bir ay önce kozmonot Yuri Gagarin'i yörüngeye yollamıştır.

 

1961 yılına gelindiğinde ise Sovyetler; ilk yapay uydu, ilk canlı ve ilk insanı uzaya göndermiş olmanın yanında aya ilk defa insan yapımı bir nesne göndermeyi başarmış ve ayrıca uzayda ilk kez tam bir gün kalan astronot ve ilk kadını göndermiştir. NASA ise günümüzde Apollo 11 olarak anılan görevi ile ilk insanı Ay yüzeyine indirmiş ve böylece Neil Armstrong 1969 yılında Ay'da yürümeyi başaran ilk insan olmuştur. NASA bununla yetinmeyerek ilerleyen yıllarda Mars, Venüs ve Merkür gezegenlerini incelemek için uzay sondaları göndermiştir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...