Uzay Teknolojisi

24 Haziran 2022

Uzay Teknolojisi

Uzay teknolojisi, uzay bilimi için özel araştırmalar ya da havacılık endüstrisi tarafından uzay uçuşları, uzaya gönderilen uydular ve uzayın keşfi konularında kullanılmak üzere geliştirilen özel teknolojilerdir. Uzay teknolojisi tanımı uzay araçları, yapay uydular, uzay istasyonları ve destek altyapısı, ekipman ve gerekli prosedürler ile uzay savaşı konularını kapsamaktadır. Uzayda çalışmalar yapmak; uzayın gereklilikleri günümüzde tam olarak bilinmediği için yeni cihazlar ve teknikler gibi yeni teknolojiler gerektirmektedir. Hava tahmini, uzaktan algılama sistemi, GPS sistemleri, dijital uydu ve belirli uzak mesafe iletişim sistemleri gibi günlük şekilde kullanılan hizmetler uzay teknolojisi altyapısına bağımlı olan alanlardır. Diğer bilimler arasında özellikle astronomi ve yer bilimleri uzay teknolojilerinden yararlanmaktadır. Uzay ile ilgili girişimler tarafınca üretilen veya daha da geliştirilen yeni teknolojileri genel olarak kısa sürede diğer ekonomik faaliyetler tarafından tüketilmeye başlanacağı düşünülmektedir. 

Uzay Teknolojileri Kullanılarak Geliştirilen Araçlar

NASA gibi uzay araştırmaları yapan kuruluşlar, uzay araştırmalarını ve uzay araçlarıyla olan iletişimi geliştirmek için çok sayıda uzay teknolojileri araştırmaları yapmıştır. NASA yeni icatlarını ve araştırmalarını halka açık şekle getirdiği zaman, geliştiriciler uzay teknolojisini kullanarak onu yeni günlük uygulamalar için yeniden tasarlamışlardır. 

Gömülü Web Teknolojisi v e Iot

Gömülü web teknolojisi NASA tarafınca üretilen astronotların ISS’de internet aracılığıyla uzaktan deneyler yürütmesini ve izlemesini sağlamak amaçlı geliştirilmiştir. Gömülü web teknolojisi sonrasında kamuya açık hale getirildiğinde Nesnelerin İnterneti’nin geliştirilmesine sağladı. loT ise kullanıcı fark etmeksizin kullanıcının cihazlarına uzaktan erişmesini sağlayan elektronik cihazları İnternet’e bağlamaya yaramaktadır. 

Kamera Sensörleri

NASA bilim insanları arasından Eric Fossum, uzay görevleri için kameraların boyutlarını en aza indirmek amaçlı geniş kapsamlı bir araştırma yapmıştır. Yıllar süren araştırma sonucunda uzay araştırmalarında kullanılmak üzere Tamamlayıcı Metal Oksit Yarı İletken (CMOS) ismiyle bir görüntü sensörü geliştirmiştir. CMOS aktif piksel sensörleri birkaç geliştirici faaliyetten sonra genel kullanıma sunulmuştur ve sonrasında dijital görüntülenme endüstrisinde bir devrim yaratmıştır. Günümüzde ise uzay teknolojisi olarak üretilen CMOS aktif piksel sensörleri genel olarak çeşitli akıllı telefon kameraları ve GoPro kameralarında kullanılmaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...