Uzayda Neden Yer Çekimi Yoktur

24 Kasım 2021

Uzayda Neden Yer Çekimi Yoktur

Uzayda yer çekimi neden yoktur sorusuna cevap vermeden önce, yer çekiminin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekir. Yer çekimi, dünyanın yüzeyinde veya yakınındaki nesnelerde bir etki oluşturarak onlara yer çekimi ivmesi kazandırması olayıdır. Dünya üzerinde bu etkiye maruz kalan tüm cisimler ive kazanarak düşerler. Yer çekimi sadece dünyada değil başka gezegenlerde de vardır. Bir gezegenin nesneleri kendine doğru çekmesi de o gezegenin yer çekiminden kaynaklanır. Örneğin uydumuz Ay ya da Jüpiter'in uydusu Europa gezegenlerinin yer çekimine maruz kalarak yörüngede dönmektedirler.

 

 

Uzayda Yer Çekimi

Uzay hakkında düşündüğümüzde kafamızı kurcalayan ve merak ettiğimiz konulardan birisi de uzayda yer çekimi konusudur. Örneğin film veya dizilerde gördüğümüz gibi uzay istasyonlarından dışarı çıkan astronotlar uzayda süzülerek, adete uçarak hareket etmektedirler. Ünlü bir astronot ise uzay istasyonundan paylaştığı bir videoda suyun dökülmediğini ve havada süzüldüğünü göstermiştir. Bu durum uzaydan yer çekiminin olmadığını gösterir. Uzayda yer çekimi bulunmaz çünkü uzay bir boşluktur. Bir ortamda yer çekiminde söz edebilmek için bir kütlenin varlığından söz edebilmemiz gerekir. Bu kütle oluşturduğu kütle çekim kuvveti sayesinde yer çekimi ivmelenmesini yaratır. Ancak uzayda bir kütle yoktur. Uzay tamamen boşluktan oluşmaktadır. Dolayısıyla uzayda yer çekimi ivmelenmesini yaratabilecek bir kütle çekiminden bahsedemeyiz. 

Esasen uzayda yer çekimi tamamen yoktur dersek net bir bilgi vermemiş oluruz. Dünyadan uzaklaştıkça yer çekimi etkisi zayıflar ve bir süre sonra ortadan kaybolur ancak uzayda yer çekimi etkisini oluşturabilecek tek cisim dünyamız değil. Uzayda yer alan yıldızlar, diğer gezegenler hatta uydular bile kendi yer çekimi kuvvetlerine sahiplerdir. Çünkü her birinin bir kütlesi vardır. Bu nedenle eğer dünyadan uzaklaşıp aya doğru gidecek bir kişi önce dünyanın yer çekimi etkisinden kurtulur ancak bir süre sonra ya doğru yaklaştıkça ayın yer çekimi etkisine maruz kalır ve aya doğru çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise her cismin kendi kütlesiyle orantılı olarak bir yer çekimi kuvveti uygulamasıdır. Dolayısıyla dünyamıza göre çok daha düşük kütleli olan ay, bize daha hafif kuvvette bir yerçekimi uygular. Hatta astronotların ay yüzeyinde, dünyadaki kilolarına göre daha hafif olmaları da ayın onları çekme kuvvetinden kaynaklanır. 

Bir diğer konu ise cisimlerin uzayda uçuyor gibi görünmesidir. Bu da cisimlerin zaman zaman başka gezegen, yıldız veya uyduların yer çekimi etkisine maruz kalmalarındandır. Uzayda yer çekimi olmamasının en net cevabı olarak, uzayda kütle yoktur bu sebeple yer çekimi oluşamaz diyebiliriz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...