Uzun Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

8 Mart 2022

Uzun Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

 Uzun saçların bakım işlemleri kısa saçlara göre biraz daha zahmetli olabilmektedir. Bunun sebebi saçlar uzadıkça uçlarının yıpranmaya ve incelmeye başlamasından kaynaklanmaktadır. Uzun saçların bakımı nasıl yapılır? Sorusu araştırılan konulardan biri olmaktadır. Yazımızın devamında uzun saçlara sahip kişilerin yapması gereken işlemler ve dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

  • Öncelikle uzun saçlara sahipseniz saçlarınızın uçlarının yıpranmaması ve incelip kopma olmaması için bazı bakım ürünlerini kullanmanız tavsiye edilmektedir. Saçlarımız keratin dengesini yitirdiğinde bakımsız ve sağlıksız hale gelebilmektedir. Bu nedenle saçınıza kullandığınız şampuan ve bakım ürünlerinde keratin desteği olan ürünler tercih etmelisiniz.
  • Uzun saçlar çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Aslında bu tüm saç özelliğine sahip yıkamalar için geçerli olmakla birlikte uzun saçların daha çabuk yıpranması nedeni ile sıcak su yerine ılık su tercih edilmelidir. Kullanılan suyun çok fazla tazikli olmaması da saçınızı koruyan önlemler arasında yer almaktadır.
  • Uzun saçlara sahip kişilerin hint yağı gibi bakım ürünlerini kullanması saçları besleyerek nem düzeyini korumasına yardımcı olmaktadır. Düzenli sıklıkta kullanılan bu tarz ürünler saçlarınızı beslemeye yardımcı olarak yıpranmaları engelleyecektir.
  • Uzun saçlara sahipseniz gece yatarken saçlarınızı örmek karışmasını engelleyerek daha bakımlı görünmesine yardımcı olacak önlemler arasındadır. Bu sayede sabah kalktığınızda saçlarınızı açmak için saçlarınıza zarar vermemiş olursunuz.
  • Banyo esnasında krem ile birlikte taranan saçlar kuruturken taramaktan daha sağlıklı olmaktadır. Banyoda taranan saçlar daha kolay açıldığından kırılma ve yıpranma oranı düşmektedir.
  • Uzun saçlı kişilerin saçlarına ısıl işlem uygulamadan önce mutlaka ısıl işlemlerden etkilenmesini önlemek amacı ile geliştirilen yardımcı ürünler kullanması önerilmektedir. Şu an piyasada pek çok muadili ürün bulunan sektörde kendinize en uygun ürünü tercih etmeniz saçlarınızın iyi korunmasını sağlayacaktır.
  • Özellikle yaz aylarında deniz, havuz ve güneşe maruz kalan uzun saçlar daha çabuk yıpranabilmektedir. Bu nedenle yazın koruyucu saç maskeleri ile saçlarınızı zararlı etkilere karşı korumanız önerilmektedir.
  • Uzun saçlara sahipseniz kullandığınız tarağın da saçlarınızı yıpratmayacak şekilde tasarlanmış olmasına özen göstermelisiniz. Ahşap uçlu geniş aralıklı taraklar yardımı ile saçlarınızı yıpranmaya karşı koruyabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...