Vajinismusun Oluşma Sebepleri Nelerdir?

31 Aralık 2021

Vajinismusun Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Vajinismus korkusu, vajina girişi çevresinde bulunan kasların istem dışı kasılması yüzünden cinsel ilişkinin ağrılı veya zor bir hale girmesine denmektedir. Kadınlarda korku, endişe ve kaygıdan dolayı cinsel ilişkiye hiçbir şekilde girmek istememesidir. Ancak enderde olsa bu tarz vakalar erkeklerde de görülmektedir. Kadınların hiçbir şekilde elinde olmadan meydana gelen bu davranış bir nevi korunma refleksidir. Kadınlar, cinsel ilişki anında kaçar, bacaklarından ve vajina kısmında kasılmalar yaşar eğer ilişkiye zorlanırsa da çok ciddi ağrılar ortaya çıkar. 

Vajinusmus Nedenleri

Vajinusmus korkusu, farklı nedenlerle görülebilir. Bazı nedenler kolayca anlaşılır ancak bazı nedenler o kadar derindir ki çözülmesi zaman alabilmektedir. Bu sorunlara psikolojik sebepler denmektedir. Bazı psikolojik sebepler ise şöyledir;

  • Bilinmeyenden korkmak; kadınların çoğu kendi cinsel organları hakkında hiçbir bilgiye sahiptir. Bu kadınlar tarafından sorulan sorulardan bazıları; Vajinamdaki deliği nasıl bulacak? Yanlış bir deliğe girerse ne yaparım? Bende de vajina deliği var mı? Cinsel birleşme sırasında ne yapacağım gibidir.
  • Ağrı ve acıdan korkmak; vajinismus olan tüm kadınlarda bu neden görülmektedir. Cinsel ilişki sırasında geçmeyecek bir ağrı hissedeceğini sanmak, ilk deneyim esnasında ön sevişme olmadan direkt ilişkiye zorlanan kadınlarda görülür.
  • Kızlık zarını kaybetmek korkusu hem inancımız gereği hem de çocukluktan itibaren kendisini koruması amacı ile öğretilen bu zar korumak ileride aşırı derecelere ulaşabiliyor. Bilinçdışı sebeplerle hafızamıza kazınan bu fikri aklımızdan atamayınca da vajinismus durumuna sebep olur.
  • Erkek penisinden korkmak; erkek ilişki sırasında penisleri normalden daha büyük görünür. Kadınlarda bu büyümenin karşısında vajinalarına giremeyeceği korkusu duyarlar. Büyük penis vajina deliğine giremez, vajinam yırtılır gibi korkular duyulur.
  • Tüm bu nedenlerin yanı sıra ilişkiyi farklı şekilde anlatmak, eşin anlayışsız olması, farklı pozisyonlar denerken kadının duygularını önemsememek de sayılabilir. Cinselliğin ayıp bir şey olarak görülmesi, eşten utanma da bunlar arasındadır.

Vajinismus korkusu, kadınlarda bazen de fiziksel olarak da çıkabilir. Örneğin kadın vajina boyutu normalden küçükse kadınlar vajina deliğinin dar olmasından dolayı utanıp, sıkılabilir. 

Vajinismus sebepleri ne olursa olsun tedavisi olan bir şeydir. Bu korkunun kadınlarda olması çok olağan bir şeydir. 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus korkusu yaşayan kadınların evlilik öncesi eşleri ile dürüst bir şekilde konuşması gerekir. Eşler evlilik öncesi arasında cinselliğe dair görüşlerini rahatça paylaşmalıdır. Eğer evlilik gecesi kadınlarda böyle bir korku olduğu anlaşılırsa eşler birbirine saygı duymalıdır. Hemen bir uzmana görülmeli ve vajinismus ortaya çıkma sebebi araştırmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Eşlerin birbirini sabırla beklemesi ve tedavi sonucuna göre birbirlerine yakınlaşmaları cinsel birlikteliklerini daha anlamlı kılacaktır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...