Vantilatör Karşısında Uyumanın Size Vereceği Zararlar

10 Eylül 2020

Yaz gelince bunaltıcı sıcaklarda uyumak adeta işkenceye dönüşür.Çoğumuz serinlemek , derin ve kesintisiz uyumak için vantilatör karşısında sabahlarız.

Sıcaklardan bunalıp vantilatör karışısında uyumak hem bizi serinletir bazen sesi de uykuya geçişi kolaylaştırır.

Vantilatör karşısında uyurken aynı anda sağlığımızı da çok fazla tehlikeye atmış oluyoruz.

Bugün bizler size vantilatörün uyurken açık olmasının sizin sağlığınızı nasıl tehlikeye attığını anlatmaya çalışacağız.

Tüm bunların yanında vantilatör olmadan nasıl daha serin ve rahat uyuruz onlar için de bir kaç ipucu paylaşacağız.

Umarım faydalanacağınız güzel bir yazı olur. Hadi buyrun yazımıza ...

Vantilatör Boğazımızı Kurutuyor

Vantilatör karşısında uyuyan insanların genellikle muzdarip olduğu rahatsızlık geniz yolu ve boğazın kurumasıdır.Sıcak havalarda uyurken çok fazla terleriz.Odamızda açık bulunan vantilatör ise terimizin ortamdaki nemle beraber buhar oluşumuna neden olmaktadır.Bu buharlaşma sonucu insanların burun kanallarında, boğaz ve genizlerinde kuruluk oluşumuna neden olacaktır.Buda boğaz ağrısına sebebiyet verecektir.Gece uykunuzdan sık sık uyanıp su içme ihtiyacına sebebiyet verecektir.Hatta ciltte de kuruluğa yol açar.

Alerjiye sebebiyet veriyor

Özellikle alerjik bünyeye sahip insanların vantilatör karşısında uyuması çok da uygun değildir.Alerjileriniz varsa vantilatörün karışısında uyursanız nezle olma ihtimaliniz çok yüksek.Çünkü gün içerisinde vantilatörün üzerinde çok fazla sayıda toz birikmiş olacaktır.Vantilatör çalışmaya başlayınca bun toz tanecikleri hava yoluyla hızlıca vücudumuza giriş yapacaktır.Özellikle Astım hastalığı olanlar dikkat etmelidir.

Vantilatörün yaydığı hava akımının kaslara etkisi

Gece uyurken sıcak havanın da etkisiyle kaslarımızda gevşeme oluşur.Aslında kaslar rahatlar ve gevşer , sıcak havanın etkisiyle.Terleyen vücudumuza karşı açacağımız vantilatör ,soğuk rüzgar etkisiyle kaslarımızda ani soğumaya sebep olacaktır.Bu soğumanın etkisiyle kaslarda gerginlik , ağrı meydana gelir.

Özellikle baş ve boyun bölgesinin terlemesi ve daha sonra soğumasına bağlı olarak baş ağrısı , sinüzit ve boyun kaslarında ağrı oluşacaktır.

Vantilatör olmadan da nasıl serinler ve rahat uyuruz ?

Yatak baş ucunuza Islatılmış Havlu koy

Gece havanın sıcak etikisiyle odanızda nem eksikliği oluşacaktır.Buda odanın havasını kurutacaktır.Bu durumu önlemenin basit bir yolu var.Bunun için yapacağınız ilk öneri yatağınızın baş ucuna ıslatılmış bir havlu koymak.Yada yatağınızın hemen yanına olacak şekilde bir büyükçe kaba yada kovaya su doldurup koymak.Bu sayede odanızda kuru havanın yerine nemli bir hava gelecektir.

Vantilatörü yattığınız yönden farklı yöne çevirmek

Yazın bunaltıcı havalarda vantilatör olmadan yatamam diyenlerdenseniz. Szie bir önerimiz daha var.

Öncelikle vantilatörünüzü pencere yönüne çevirebilirsiniz. Çünkü bu yöntem pencereden içeriye girecek yeni sıcak havayı dışarıya yollamaya yardımcı olacaktır.

Bir diğer sağlıklı yöntem ise vantilatörü kendinize değil de yan tarafa gelecek şeklde ayarlamanız. Çünkü yan taraftan gelen serinliğin size ulaşması çok kolay olacaktır.

Vantilatörün önüne tuzlu su dolu şişe koymak

4-5 kadar tuzlu su dolu şişeyi vantilatörünüzün önüne yerleştirin.Bu su dolu şişler sayesinde yüzünüze daha soğuk bir hava gelecektir. Buda gece rahat ve nemli bir ortamda uyumanıza olanak sağlayacaktır.Hem bu sayede geniz ve boğaz kuruluğunun önüne geçmiş olacaksınız.

Yatak odasının Pencere ve perdesini gündüz hiç açmamak

Gündüz sıcak havalarda yattığınız odanın pencere ve perdelerini sürekli kapalı tutunuz.Bu durumun sağladığı yarar sıcak havanın odaya girişini önleyerek gece serin bir odada uyumak olacak.Bunlara ek uyumadan önce soğuğa yakın bir su ile duş alın .Giydiğiniz geceliklerin yüzde yüz pamuklu olamasına dikkat edin.Yatak çarşaflarınız pamuklu olamalı.Bu seçenekler sayesinde rahat ve serin bir uyku uyumanız kolay olacaktır.

Pencereye yakın uyumak

Sıcakların şu aralar yoğun yaşadığı dönemlerde ,mümkün olduğunca pencereye yakın uyumalıyız.Gece belli saati geçince hava sıcaklığı otomatik olarak düşer.Buda sizin serinleyip rahat uyumanıza neden olacaktır.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...