Var'ın Futbola Kattıkları Nelerdir?

6 Mayıs 2022

Var'ın Futbola Kattıkları Nelerdir?

Var kuralı futbolda daha önce olmayan sistemlerden bir tanesidir. Futbol oyunu esnasında bazı durumlarda orta hakemlerin yada yan hakemlerin tam göremediği pozisyonlar olabilmektedir. Bu da oyun esnasında haksız kazanımlara yada maç kaybetmeye sebebiyet verebildiğinden takımların ve seyircilerin itirazları ile sık bir şekilde karşılaşılmakta idi. Var sisteminin gelmesi ile bu sorunlar büyük ölçüde aşılmış olup  vara gitmesi gereken durumlarda pozisyon oyun durdurularak tekrar incelenmekte böylece yanlış verilecek kararların önüne geçilmiş olmaktadır. Var sisteminin gelmesi ile birlikte futbolda bir takım kurallar tekrar düzenlenmiş olup Var sisteminin aktif kullanılabilmesi de belirli bir takım kurallara bağlanmıştır. Varın kelime anlamı olarak açılımı Video hakem uygulamasıdır. Yani tereddüt hasıl olan pozisyonlar için tekrar izleme yöntemi ile orta hakem ile bağlantı kurulmaktadır. İlk olarak FIFA tarafından yürürlüğe alınan bu sistem 2016 yılından bu yana uygulanmaktadır.  Var'ın Futbola Kattıkları Nelerdir? Sorusunu yanıtlarken bu uygulama ile birlikte bir çok şaibeli durumun önüne geçildiğini belirtmek gerekmektedir. Var sisteminden yararlanmak için ise bir takım koşullar bulunmaktadır. Bunlar kısaca ;

  • Maçın gidişatını etkileyecek durumlarda Var sistemi kullanılabilmektedir. Örneğin bir futbolcuya kırmızı kart verilmesi , penaltı , farklı bir oyuncu için kart gösterilmesi gerekliliği ,ofsayt gibi pozisyonlarda atılan goller gibi durumlara bu sistem devreye girerek yanlış verilebilecek kararların önüne geçilmektedir.
  • Var sistemine en çok başvurulan pozisyonlardan biri atılan gollerden sonra golü geçersiz kılacak faul, ofsayt, elle oynama, dışardan çevirme gibi olayların açıklığa kavuşturulması içindir.
  • Varda görev yapan hakemler maçın seyrini etkileyecek kararların doğru bir şekilde verilmesine katkıda bulunurlar. Burada görev yapan kişiler genellikle eski hakemlerden oluşmaktadır.

Var sistemi tüm dünya üzerinde uygulanmaya başlayan bir sistem olup ilk başta İtalya ve Fransa arasında olan hazırlık maçında denenerek hayata geçirilmiştir. Ülkemizde bu sistemin uygulanmaya başlanması 2018 -2019 sezonu ile başlamıştır. İlk çıktığı yıllarda oldukça tartışma konusu olan bu sistem günümüzde en çok başvurulan ve olumlu yönden iyileştirme sağlayan sistemlerden olmuştur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...